Overzicht van eenige buitenlandsche tijdschriften. [Feb. 1915. Het artikel wordt nog vervolgd. Ten slotte het artikel „Zum derzeitigen Festungs-und Stellungs- krieg". Gebleken is, zegt de schrijver, dat het gemis van een 2de linie bij een vesting een ernstige fout is. Luik en Namen zouden langer hebben kunnen standhouden, als zij in het bezit daarvan geweest waren. Bij beide vestingen en ook bij Maubeuge was niet voldoende aandacht gewijd aan de versterking der tusschenlinie, vooral Luik schoot daarin zeer tekort. Het ontstaan van den stellingoorlog is toe te schrijven aan het ontstaan van evenwicht (Ausgleich der Krafte) tusschen de strijden den door uiterste krachtsinspanning van den verdediger en juist gebruik van alle middelen, zooals die des verkeers en van de voor bereide landsverdediging (Vestingen). Groot nut hebben de Franschen van hun vestingen getrokken (es kann wohl nicht bestritten werden, dasz die fr. Landesbefestigung sich im ganzen durchaus bewahrt) en de schrijver beschouwt dit zoowel als een verdienste van de vestingen als van de Fransche aanvoering. Een nieuw verschijnsel is de verbinding van vestinggroepen met troepenmassa's van grooten omvang. Door deze verbinding winnen beide deelen in waarde. De vesting is onaantastbaar, zoolang de aanval door de iroepenmassa's verstoord kan worden, terwijl deze steun, beschutting en verzorging van de vestingen ontvangen. Het werken met deze combinatie is intusschen hoogst moeilijk, de bewegingsvrijheid der troepenmassa's vormt den hoofdfactor voor het succes; zoodra zij niet meer bestaat, zijn de troepenmassa's de buiten reserve van het systeemvoor de vesting(en) slechts ballast. (Metz '70.) Deze bewegelijkheid beschermt de vesting veel meer dan hare grootte en sterkte. Intusschen moet ook de vesting zoo sterk mo gelijk zijn en deze lijden over het algemeen te veel van misplaatste zucht tot zuinigheid, zoowel wat betreft aanleg en bewapening als qualiteit der bezetting. („1st doch die activité erst das Element, dasz auch in der Verteidigung—und gerade in ihr—die meiste Aussicht auf Erfolg hat und bringt" Antwerpen en Parijs zijn beide centrale reduits voor de geheele landsverdediging en beide zijn aan een geheele insluiting onttrokken, de 1ste door hare ligging aan de Schelde juister zou geweest zijn te zeggen door hare aanleuning aan Nederlandsch grondgebied), de 2de door de uitgestrektheid van de versterkingen. 1) Overdrijving schaadt ook hier. De commandant van Montmédy waag de zich in Augustus 11. met nagenoeg de geheele bezetting te ver, werd afge sneden en gevangen genomen, waarna de vesting zonder weerstand viel. 175

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 67