Feb. 1915.] Overzicht van eenige buitenlandsche tijdschriften. De vesting Antwerpen heeft hare bestemming, het beschermen van de gewichtige stad tot aan het ingrijpen van de betrekkelijke legers niet vervuld; Parijs heeft voorleopig slechts indirectgrooten invloed uitgeoefend. Aangaande deze laatste vesting zegt de schrijver „es biete für eine Verteidigung im groszen Stile, noch Lage, Hilfs und Verkehrsmitteln die denkbar günstigsten Vorbedingungen. Gelingt es, die entsprechen- den Truppenmassen zur Verfügung zu stellen und diese, in einem kriegstüchtigen Zustande zu halten, dann bietet ihre Bezwingung eine Aufgabe wie sie noch nicht gelost ist, und die im besonderen eine Heeresmacht erfordert, die heranzuführen, zu unterhalten und mit Erfolg einzusetzen besondere Schwierigkeiten bietet." Dit zal pas mogelijk zijn, als het Fransche veldleger totaal geslagen is. Intusschen is de sterkte van eene vesting in groote mate eene „Ansichtssache", hetgeen ook deze oorlog weer bewijst; het onneem baar geachte Antwerpen wordt gemakkelijk veroverd; de vesting Reims wordt door de Franschen kalmweg losgelaten, door den aanvaller bezet, weer verlaten, zonder dat deze er eenige waarde aan hechtte, om vlak daarop door de Franschen weder bezet te worden en met de meeste hardnekkigheid verdedigd te worden. Waar tegenwoordig in den regel geen afdoende krachten beschikbaar gesteld kunnen worden (omdat ze elders meer noodig en nuttiger zijn) om vestingen zoodanig te bezetten, dat zij geheel aan zich zelve kunnen v/orden overgelaten, daar loont het zich weinig naar een daartoe noodige passieve sterkte te streven, doch bij de verdedi ging dient vooral gerekend te worden op een juist, in vredestijd voor bereid gebruik van de reserves, terwijl ook reservestellingen reeds in vredestijd in gereedheid moeten zijn. De stelling, dat alle weer stand in de linie der forten geboden moet worden, heeft naar schrijvers meening veel van hare beteekenis verloren. Het wederom verschijnen van den stellingoorlog, evenals in de Russische-Japansche en Balkanoorlogen, komt voort uit de heden- daagsche omstandigheden, in de 1ste plaats uit de volkslegers, verder als gevolg van de overgroote inspanning bij het begin van den oorlog, van de kracht van de verdediging en de moeilijkheid van den aanval, die thans meer dan ooit overmacht vordert, welke niet altijd beschikbaar kan zijn. Teneinde de moreele nadeelen van het stil liggen te ontgaan, moet zooveel mogelijk activiteit ontwikkeld worden, waardoor de troep in staat blijft om, zoodra de toestand het gedoogt, de verdediging voor den aanval te verwisselen. Revue militaire suisse October (Augustus, September volgen later) bevat een hoogst interessante Italiaansche kroniek, die te lang is om hier te resumeeren. y— 176

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 68