Feb. 1915.] Scheiding tusschen Intendance en Militaire Adm. voor de comptabiliteit (thans onderinspecteurs der militaire admini stratie) is overgegaan. Met de mandateering—hoofdzaak-hadden de intendanten toch reeds geen bemoeienis, zoodat het veelal van hun persoonlijken smaak en aanleg en van de meerdere of mindere geschiktheid van de hen toegevoegde officieren voor de compta biliteit afhing, of zij zich meer of minder met den administratieven dienst in lieten. Voor de buitenbezittingen is de toestand te Bandjermasin, Makas ser en Ambon niet veranderd; wel is voor Makasser een kapitein der intendance als gewestelijke intendant en een luitenant der mili taire administratie als onderinspecteur uitgetrokken in de legerformatie, maar evenals vöör 1 October 1913 worden beide betrekkingen ook thans nog door een kapitein der administratie vervuld. Men trekke uit het vorenstaande vooral niet de conclusie, dat de intendanten nu van alle administratieve beslommeringen vrij zijn. Er is scheiding gemaakt tusschen geldelijk en materieel beheer, maar deze strekt zich niet uit tot de materiëele administratie. Zooals hiervoor reeds werd opgemerkt, ressorteert het magazijns- beheer onder de intendance, dus ook de materiëele administratie. En in de praktijk wordt de scheiding zoover doorgevoerd, dat alle aan gelegenheden, welke ook maar eenigszins op materiëel betrekking heb ben, worden gerekend behandeling door de intendance te vereischen Eene scherpe afscheiding tusschen de beide diensten bestaat feitelijk niet; de getrokken grens is veelal onnatuurlijk, hetgeen tot de meest zonderlinge onderscheidingen leidt, zooals uit eenige voor beelden moge blijken. De verschillende regelingen voor de verpleging van troepen op excursie zijn het werk van de intendance. Bij die regelingen zijn ook bijzondere inkomsten als daggelden, toelagen voor gehuwden, enz. vastgesteld. Men heeft nu, dat, waarde regeling van de gewone inkomsten en van re/sdaggelden onder de administratie ressorteeren, bijzondere inkomsten en exarrs/edaggelden bij VII B moeten worden behandeld. Aangelegenheden betreffende extra toelagen voor dure levens wijze worden door de intendance behandeld, die voor de bezoldi ging bij de normale levenswijze door de administratie. De normale verstrekking van kleeding en levensmiddelen geschiedt door de zorg van de administratie, zonder verdere tusschenkomst 116

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 6