Overzicht van eeniqe buitenlandsche tijdschriften. [Feb. 1915. (10 c.M.) der Franschen weinig nut heeft bij het offensief en meer geëigend is tot het defensief in een bevestigde stelling. De lichte en zware veldhouwitsers kunnen in den veldoorlog beter de taak vervullen, die men in Frankrijk de zware vlakbaankanonnen heeft toegedacht. Voorts valt te vermelden een artikel, waarin Gen. v. Richter de sterkteverhouding tusschen de lnfie en de Veld Artie bespreekt. Fred, de Groote wenschte 4 st geschut op 10JO geweren; in de oorlogen van de 19e eeuw en den Russ Jap. oorlog is dat getal niet bereikt, 3.5 was het hoogste verhoudingscijfer. Na de invoering van het rookzwakke kruit, waardoor snelvuur mogelijk werd, ging het verhoudingscijfer overal de hoogte in. zoodat het thans in Duitsch- land 5.76 [met inbegrip v.d zware veldhouw. 6.4] en in Frankrijk 4.6 [met inbegrip van de 15.5 c.M kan 5] is. Zet men de machi- negeweer-afd. in geweerkracht om, dan worden die cijfers 5.3 [5.9] in Duitschland en 4 4 [4.7] in Frankrijk. Er bestaat nauw verband tusschen de artilleriesterkte en de ontwikkelingsruimte van een colonne. Na den Russ. Jap. oorlog zijn de normale ontwikkelingsruimten over het algemeen vergroot, maar toch beslaan de 144 stukken van het Duitsche legerkorps nog ±2500 M. van de toegestane 4 00 a 000 M. In Frankrijk is de frontbreedte nog meer uitgebreid; daar mag volgens het reglement van 1913 de Divisie in 't algemeen een uitbreiding van 4 K.M. niet overschrijden. De grootere frontbreedten brengen Gen v. R ertoe een pleidooi te leveren voor de omzetting van de 6 stukken batterij in die van 4 stukken, waardoor meer afdeelingen ontstaan, die beter in verband met de gesteldheid van het terrein achter de frontbreedte kunnen worden verdeeld. Mochten de kosten echter die omzetting met behoud van het aantal stukken verhinderen, dan acht hij 30 batterijen van 4 st. voor het legerkorps noodzakelijk en wil de overblijvende 24 st. bezigen voor reserve divisiën of als materiaal reserve. Onder „Verschiedenes" komt voor een mededeeling, dat de Fran- sche vliegers op door hen ontdekte batterijen projectielen laten vallen, die bij den aanslag duidelijk zichtbare rook verspreiden, welke van uit den waarnemingspost van de batterij wordt aan- gepeild De afgelezen hoek wordt aan de batterij geseind, zoodat deze met ongeveer juiste breedterichting het vuur kan openen. Of de vliegtuigen ook tot waarneming van de aanslagen bij het inschieten worden gebezigd, zooals het Fr. reglement aangeeft, is nog niet bekend. Ten slotte vermelden wij eenige waardeerende woorden, die Gen. Rohne wijdt aan Gen. Percin, die volgens Fransche couranten berichten na een krijgsraadvonnis ter dood moet zijn gebracht we gens het eenige dagen aanhouden van een voor de Engelschen bestemd bericht. 179

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 71