Feb. 1915.] Tactische oefeningen (2e Serie). den N. rand van Lembang 1, 2e naar de L. van Lembang 4, ten einde aldaar gewonden te verzamelen en deze vandaar, zoo noodig na eenige hulpverschaffing, te geleiden c. q. vervoeren naar hgpnt 1247. De verdeeling van het personeel in dit stadium van het ge vecht stel ik me als volgt voor. De Chef der G. S 2 ziekenverple gers en 6 dragers blijven bij hgpnt 1247, de rest wordt opgelost in patrouilles van 1 ziekenverpleger en 6 dragers (met 3 draagbaren) en deze patrouilles krijgen al dadelijk opdracht zich, wanneer dit ge dekt mogelijk fs-in dit terrein meestal het geval—naar voren te be geven om gewonden te halen, 1 patr. bijv. ten N. naar de N. en 2 ten Z. van den weg Lembang 1 Tjikidang 1. De 2e Off. van Gez. wordt gezonden naar de L. van Lembang 4. Van de 55 tot 1.39 n.m. vallende gewonden zijn 11 geheel marsch- vaardig en kunnen 22 de Hp. V. loopende bereiken, de overige 22 moeten per draagbaar naar de Hp. V. worden gebracht. In hoe verre nu de uitgezonden patrouilles er in zullen slagen reeds voor 1.30 n. m. gewonden weg te halen uit de linie en de daarachter zich gevormd hebbende „nids de blessés", is moeilijk na te gaan; dat ze met dat werk om 1.30 n. m. gereed zullen zijn, is echter zeer zeker niet aan te nemen. Dan echter gaat de linie vooruit en kunnen we verwachten, dat de afvoer van de tot op dat uur gevallen gewonden, voorzoover nog niet geschied, zal worden vol tooid. Het zal echter wel een uur of 3 zijn geworden, voordat de 55 gewonden m. u. van enkelen, die niet zijn gevondenop de Hp. V. zijn. De eerste gewonden, waarschijnlijk de geheel marschvaardige, kwamen wellicht reeds om 11 uur op de Hp. V. In een tijdsver loop van 4 uur komen dus 55 gewonden aan; behoefte aan meer hulp dan de eene G. S. kan verleenen, zal daarbij wel niet be staan. Na twaalf uur echter, toen de reserve N. van Legok Boeahbatoe werd ingezet en ook deze gevechtsgroep aan verliezen bloot stond, eischte de toestand uitbreiding te geven aan de Hp. Vn. De A. B. gaf dan ook op dat uur last, dat Inf. II een 2e Hp. V zou oprichten, nl. aan den rand van het meer Noord van „Monument". Daar hij bovendien ophooping vreesde op de Hp. Vn., gaf hij op dat uur tevens last tot oprichting van een Hd. V. bij Batoereok 1 en, daar het vervoer van de eerstopgerichte Hp. V. naar de Hd. V. al zeer eenvoudig is, en de 2e ook niet bijzonder zwaar is, gelastte hij bovendien aan den Comdt. der V. S. een 3 tal ziekenverplegers en 18 dragers met 9 baren ter beschikking te stellen van den Chef der G. S. van Inf. 11. Het zou mij te ver voeren thans nog in details na te gaan, hoe de in 't terrein verspreid liggende gewonden op deze wijze zullen worden gevonden en vervoerd, en meen ik dit te moeten overlaten aan de lezers, die daarbij, zoo ze het er mee eens zijn, het voor gaande als leidraad kunnen nemen. Zeer zeker zullen zij tot de 184

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 76