Tactische oefeningen (2e Serie). [Feb. 1915. conclusie komen, dat het zeer mooi zal zijn als om 6.30 's avonds alle gewonden gevonden en vervoerd zijn. Nog een enkel woord over de gewonden van de Cavalerie. Deze liggen meestal niet binnen het bereik van het personeel van de Hp. V. De eene ingedeelde ziekenverpleger kan ook al niet veel doen en zou in 't onderhavige geval 't best kunnen blijven te Pen- tjoet 1, van waaruit de verkenning wordt geleid. Overigens zijnde gewonden bij de Cav. grootendeels afhankelijk van onderlinge hulp, die echter dikwijls eerst na afloop van het gevecht zal kunnen worden verleend. Voor wat betreft het 2e gedeelte van de oefening, nl. de beantwoor ding van de vraag welke maatregelen genomen moeten worden voor de vervolging en de verdere afsluiting van het acces, zal ik mij, met 't oog op de beschikbare ruimte, tot de hoofdzaken beperken en alleen het besluit ter zake van den A.B. mededeelen. De A. B. besluit, nadat de orde en het verband zal zijn hersteld, den vijand te vervolgen tot voorbij punt 1490 (op de grens) en met het geheele detachement thans dat acces blijvend te bezetten. De vervolging geschiedt dan ook met het geheele detachement. Opgerukt wordt in 2 colonnes, één waarbij de batterij berg, langs den karreweg, de andere, waarbij de mitrailleurs, de Genie en de Cava lerie langs het W. daarvan loopende paardepad; één Comp wordt gedirigeerd over Legok Boeahbatoe langs de naar de van daar naar het Noorden voerende paardepaden. Oefening Do. 11 (houdt geen verband met oefening 10). Een blauwe troepenmacht, sterk 1 brigade (N. I. samenstelling) is in gevecht geweest met een overmachtigen vijand 1 divisie) op 1 dagmarsch O. van Bandoeng. Genoodzaakt terug te gaan, bereikt de brigade 1 Februari 1915 3 uur n. m. de lijn Tjitjadas (tusschen paal 2 en 3 op den weg van Bandoeng in N O. richting)— Kiaratjondong 1. De vijand vervolgde niet. Eigen Cavalerie is ter hoogte van paal 10 op den weg Bandoeng—Tjitjalengka in voeling met vijandelijke Cavalerie. 1). De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij het vooruitgaan ook gewonden van den vijand zullen worden aangetroffen, al of niet met geneesk. personeel. Ook die gewonden moeten worden geholpen. 185

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 77