Een korte opmerking naar aanleiding nan „Timoreezen Door het leger". Met genoegen nam ik kennis van het artikeltje onder bovenge noemd hoofd. Zelf bij een Timoreezencompagnie gediend hebbende, wil ik wel mededeelen, dat ik het niet in alle opzichten met den schrijver eens ben, doch wil daar om begrijpelijke redenen niet verder op ingaan. Iets anders wilde ik releveeren. Ik zou schrijvers als Asymptoot en anderen willen toeroepen „Weest niet altijd zoo hatelijk in Uw oordeel over de Javanen. Dat is niet in het belang van de zaak, vooral niet in deze ernstige tijden. Wij voelen de hatelijkheid van dergelijke opmerkingen als „slungel Kromo", al uiten wij dat niet altijd. Heusch laat het liever". Raden Santosa. Ie. Luit. der Inf. naschrift. Na kennisname van dit waardig gesteld protest vreezen wij, dat het artikel: Kromo buiten", voorkomende in deze aflevering, nog meer zal kwetsen en willen daarom uitleggen, waarom wij het na eenige aarzeling hebben geplaatst. Een dergelijk geringschattend oordeel over den inlandschen mi litair hebben vele officieren en Eur. onderofficieren zich gevormd; dat is ons meermalen gebleken, ook te velde. Nu lijkt het beter, zoo'n oordeel te doen uitspreken dan het plaatsruimte te weigeren. In het eerste geval kan het tenminste tegengesproken en daardoor wellicht gewijzigd worden. Het is n. o. m. de schuld van de aan voerders zelf, wanneer zij met inlanders geene resultaten behalen. Dit moet echter niet alleen dien aanvoerders worden duidelijk gemaakt, maar vooral moeten diegenen, die op Java de jonge offi cieren en het Eur. kader opleiden, bemerken, dat er in die opleiding fouten moeten schuilen, waar blijkt, dat menschen, goed van zin, niet hebben geleerd het grootste gedeelte van onze militairen behoorlijk aan te voeren. Hierin schuilt een ernstig gevaar. Op 197

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 89