De Groote Oorlog. 5et Brilsche expeditie-leger Dan 21 tot 28 Augustus 1914. (Bet eerste Rapport uan Sir 3oiin French met commentaren). (Bierbij 4 schetsen.) Het eerste Rapport van Sir John French is gedateerd 7 September en behandelt de krijgsverrichtingen van het Britsche Leger onder zijn bevel van den aanvang tot 28 Augustus. Het rapport zelf is in verschillende bladen en tijdschriften gepubliceerd; wij geven hier nogmaals het op de operatiën betrekking hebbende gedeelte en wel naar den tekst, voorkomende in het November—No. van het Journal of the Royal United Service Institution. Het rapport bevat vele plaatsnamen, welke op de meeste kaarten niet te vinden zijn, en behandelt slechts zeer vluchtig de tot goed verstand van het gebeurde toch moeilijk te missen operatiën van de Fransche legers en van den tegenstander. Voorzoover het door berichten uit andere bron reeds thans mogelijk is, hebben wij ge tracht die leemten aan te vullen. Hierbij werd dankbaar gebruik gemaakt van het medegedeelde in eene ten Hoofdbureele van den Generalen Staf gehouden voor dracht, waarin de spreker de overnachtingsplaatsen van de ver schillende Duitsche korpsen nagenoeg dag voor dag kon aangeven door deskundige combinatie van gegevens, her en der verzameld uit dagbladen en andere publicatiën, waaronder de verlieslijsten en de doodsberichten in het Mil. Wochenbl. niet de minst waardevolle bron bleken. Op verzoek vestigen wij er de aandacht op, dat aan de resultaten van bedoeld onderzoek slechts eene betrekkelijke waarde mag worden toegekend, daar nog te veel in het duister ligt. 1) Onder dezen algemeenen titel zullen verschillende phasen van den huidigen oorlog door verschillende medewerkers besproken worden. Voor deze aflevering kwam alleen het hierbij gegeven artikel gereed. Red. 200

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 92