De Groote Oorlog. Feb. 1915.] Het hoofdkwartier was te Bavai, 16 K. M. hemelsbreed achter het front. Het Fransche communiqué van 24 Aug. zegt: „Nos armées placées face a ieurs objectifs se sont ébranlées avant hier, prenant résolument l'offensiveUne troisième armée, de la région de Chimay, s'est portée a l'attaque de l'ar- mée allemande entre Sambre et Meuse. Elle est appuyée par l'armée anglaise partie de la région de Mons Voor dat „partie de" dient men dus „arrivée dans" te lezen. 23 Augustus. 2. At 6 a. m., on August 23rd, 1 assembled the Commanders of the First and Second Corps and Cavalry Division at a point close to the position and explained the general situation of the Allies, and what I understood to be General Joffre's plan. 1 discussed with them at some length the immediate situation in front of us. Eenige critiek is in de door ons gecursiveerde woorden niet te miskennen; het is trouwens al heel weinig in overeenstemming met het „resolute offensief", waarvan het zooeven aangehaalde commu niqué spreekt, dat de Britsche macht na -één dagmarsch al niet meer voorwaarts gaat en de bevelhebber blijkbaar met zijne ondercom mandanten het innemen van eene stelling bespreekt, terwijl hij zooals later zal blijken tevens eene nieuwe stelling, één dagmarsch achterwaarts, laat verkennen. Op het Fransche operatieplan komen wij in eene volgende aflevering terug. Hier zij slechts 'gewezen op de openhartigheid, waarmede de Britsche bevelhebber erkent, geheel verkeerd omtrent den vijand te zijn ingelicht; men luistere: From information I received from French Headquarters 1 under stood that little more than one, or at most two, of the enemy's Army Corps, with perhaps one Cavalry Division, were in front of my position, and I was aware of no attempted outflanking movement by the enemy. I was confirmed in this opinion by the fact that my patrols encountered no undue opposition in their reconnoitring operations. The observations of my aeroplanes seemed also to bear out this estimate. 204

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 96