De Groote Oorlog. [Feb. 1915. De lezer vergelijke nu den toestand op den 23sten 's morgens, zooals de Britsche bevelhebber hem hier beschrijft, met schets 2, waarop is aangegeven, hoe die toestand naar alle waarschijnlijkheid is geweest. Het is wel een van de merkwaardigste dingen uit dezen oorlog, dat, niettegenstaande luchtverkennirg, telegraaf enz., de Duitschers er in geslaagd zouden zijn de bewegingen en sterkte van het leger van Gen. Von Kluck in een hun vijandig land aan den tegenstander verborgen te houden. Het Duitsche Hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat uit in handen gevallen papieren is gebleken, dat op 17 Augustus de Fransche leiding de juiste groepeering op den Duitschen rech tervleugel absoluut niet vermoedde en leidt daaruit af, dat de cavalerie onder aanvoering van Gen. V. d. Marwitz, de bewegingen voortreffelijk versluierd heeft. Uit dezelfde bron verneemt men, dat het Hoofd kwartier, teneinde de groote linkszwenking door België geheim te houden, alle poststukken, die de veldpost van de korpsen in België kreeg, eenigen tijd heeft doen achterhouden. Op welken dag Gen. Joffre beter ingelicht is geworden, is niet bekend; vermoedelijk is geleidelijk een beter inzicht verkregen; uit het Rapport van Sir John French blijkt, dat hem de groote omzwaai over Brussel niet voor den namiddag van den 23sten is medegedeeld, ls het mogelijk, dat hier zou moeten worden geplaatst het in de dagbladen verschenen verhaal omtrent een Fransch generaal, waar voor zelfs Gen. Percin genoemd werd, die een voor den Britschen bevelhebber bestemd bericht 4 dagen achter zou hebben gehouden? In de literatuur is herhaaldelijk de schending van België's onzijdig heid door Duitschland voorspeld en ook het Fransche legerbestuur zal daarop gerekend hebben. In die literatuur was dan echter steeds sprake van een doormarsch door Belgisch Luxemburg, niet van de groote uitzwenking over Brussel, die te tijdroovend werd geacht. De versterkte linie Reims Laon— La Fère, waaraan in het laatste decennium verbeteringen zijn aangebracht, diende dan om aan het oprukken ten Z. van de Sambre eene barrière in den weg te stellen. Maubeuge is in dien gedachtengang het verlengde van de flankstelling Luik Namen, zooals schets 1 doet zien. 1) Op deze schets zijn de Duitsche legerkorpsen met Romeinsche cijfers aangegeven; R beteekent Reserve-korps, G. het gardekorps. 205

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 97