Feb. 1915.] De Groote Oorlog. Vermoed werd, dat de Duitschers observatie-korpsen tegenover deze vestingen zouden laten. In plaats daarvan vallen zij Luik, daarna Namen aan en maken met hun rechtervleugel den grooten boog over Brussel, aldus van den aanvang af de opmarschstelling van de verbonden legers en ook de stelling Reims—Laon-La Fère omtrekkende, gelijk uit schets 1 te zien is. Op deze wijze komt de Duitsche legerleiding op het Westelijk krijgstooneel tot hare geliefde operatie uit twee fronten, die beslissende resultaten kan geven als de tegenstander onbewegelijk blijft (Königgratz). Gen. Joffre heeft echter tijdig het hoofd uit de lus getrokken. Buitendien wordt door de overvleugeling van de verbondenen en door de omtrekking van de versterkte stelling Reims-Laon-La Fère de mogelijkheid voor de Duitsche legerleiding geschapen om van de overmacht, die zij bij het begin der operatiën in het open veld wist te brengen, gebruik te maken. De groote linkszwenking, die, hoe goed ook de marschprestatiën zijn geweest, uiteraard tijd kostte, vormt een gevaarlijk moment in den Duitschen opmarsch, een gevaar, dat den 23sten Aug. reeds grootendeels overleefd was. Wij zullen daarover hier niet uitweiden, doch willen nog even wijzen op de marschvaardigheid, die het korps op den uitersten Duitschen rechtervleugel (II) bleek te bezitten. Het legde van Visé over Laeken en Nederbrakel naar Condé vermoe delijk 205 K.M. in 8 dagen, waarvan één rustdag, af, d.i. gemiddeld 25 a 30 K.M. per dag. Ook bij de verdere operatiën heeft dit korps, de Pommeren, getoond uitstekende beenen te bezitten en ze beter te weten benutten dan in '70, toen juist in dit korps bij Gravelotte de door Hoenig's „24 Stunden" zoo bekende paniek ontstond. Omtrent de actie op den 23en meldt het Rapport dan verder: About 3 p.m. on Sunday, the 23rd, reports began coming in to the effect that the enemy was commencing an attack on the Mons line, apparently in some strength, but that the right of the position from Mons and Bray was being particularly threa tened. The Commander of the First Corps had pushed his flank back to some high ground south of Bray, and the 5th Cavalry Brigade evacuated Binche, moving slightly south, the enemy thereupon occupied Binche. 206

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 98