Mrt. 1916.] Nagekomen Stuk. uitkomsten der op de metingen volgende statistische opnemingen, die voor de defensie het pad hebben geëffend tot het verkrijgen niet slechts van het noodig geachte, doen van het volledige kaar- tenmateriaal van Java. Toen deze Statistieke Opname van Java ten einde liep, werd den Topographischen Dienst een taak aangewezen buiten Java, welke taak door de geleidelijke economische ontwik keling der Buitenbezittingen en de aldaar op den voorgrond tredende staatsbelangen voortdurend omvangrijker is geworden. Zou een en ander niet in voldoende mate van belang zijn geacht, dan zou tot eene topographische opneming van Borneo, Sumatra en Celebes niet zijn besloten, dan zuu de Topograpnische Dienst uit den aard der zaak zijn tegenwoordig arbeidsvermogen missen, omdat hij waar schijnlijk geheel of grootendeels ontbonden zou zijn geworden, waartoe, in verband met het in 1882 door den toenmaligen Land voogd over de triangulatie van Sumatra uitgesproken veto, alle kans heett bestaan. Zeer gelukkig voor den Indischen topographischen arbeid was men in Nederland op grond van economiscne over wegingen eene tegenovergestelde meening toegedaan. Niet militaire desiderata hebben dus zoowel in 1864 als in 1882 den topographi schen arbeid voor een dreigenden ondergang behoed en het de defensie aldus mogelijk gemaakt direct of inoirect in het bezit te komen van goede kaarten, tot welker vervaardiging anders zeer waarschijnlijk niet zou zijn besloten. Het dateert eerst van 1897, dat een deel van den Topographi schen Dienst en wel de 2e opnemingsbrigade speciaal bestemd werd om te voorzien in de behoefte aan opmetingen van uitsluitend militairen aard. Eerst van verleden jaar is het, dat op aandrang van den Generalen Staf, ter wille van eene bespoediging, werd besloten om bij de vervaardiging van een deel der voor militaire doeleinden bestemde kaarten ook alle andere dan militaire eischen te laten vervallen. Thans werken 2 brigades aan de hermeting c.q. herziening van Java, waarvan een op dubbele sterkte voor uitsluitend militaire doeleinden. Bovendien worden door de 4 landrente-opnemingsbri gades, met welker tewerkstelling militaire overwegingen niets uit staande hebben, op Java metingen verricht, die met geringe moeite dienstbaar zijn te maken voor net Leger en voorloopig reeds gebe zigd worden tot het bijwerken van de verouderde detailbladen op 120.000. Dit geschiedt om het Leger zooveel mogelijk en in elk opzicht tegemoet te komen in zijn alleszins gerechtvaardigde vraag naar nieuwere kaarten. Een en ander moge hebben duidelijk gemaakt, dat, ook al zou men het betreuren, dat het zuiver militair belang op topographisch gebied niet groot genoeg werd geacht, om uitsluitend daaraan meer ten koste te leggen, er toch zeker geen redenen zijn om te ver- 372

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 106