Nagekomen Stuk. (Mrt. 1916. den plotseling anders en daarvan ondervond de gang der gewone werkzaamheden waaronder te verstaan de werkzaamheden, welker uitvoering door de Regeering was bevolen uit den aard der zaak veel stagnatie. Het jaarverslag is op dat punt volmaakt juist van taal en inhoud. De „grief" van D B. spruit alleen voort uit het op willekeurige wijze vereenzelvigen van het staatsbelang met het militair belang. D. B. begrijpe goed de geest, waarvan zijn bespreking door trokken is, getuigt van het tegendeel dat het voor den Topo- graphischen Dienst zelve van geen gewicht kan zijn, aan welk deel van de opgedragen taak wordt gearbeid en in welke mate, zoo lang door oordeelkundige werkverschaffing en arbeidsverdeeling, door eene goede organisatie en juiste groepeering der arbeidskrachten, het functioneerend vermogen van zijn onderdeelen slechts naar behooren gewaarborgd blijft. Ten slotte eene opmerking! Ook in zijn lof en wel voor het kortelings gepresteerde, zuiver militaire werk, gaat D. B. wat ver, blijkende uit hetgeen hij aanteekent omtrent de schetskaart van de residentie Cheribon, schaal 1:50.000. Het verfraaien van een be oordeeling hoe goed ook bedoeld schaadt altijd aan de juist heid van het oordeei, en meer in het bijzonder is dit het geval, wanneer het oordeel dergelijk werk betreft. Daardoor worden omtrent het nut van zulke, zeer vluchtige opnemingswerkzaamheden geheel verkeerde illusies gewekt, die later ongetwijfeld tot decepties zullen leiden, doch intusschen afbreuk hebben gedaan aan de waar deering van technisch juisten arbeid. De schetskaart van Cheribon is inderdaad in ,,no time" vervaardigd, en, op grond zoowel daar van, als van de terreingesteldheid zegt onze ervaring, dat bedoelde kaart niet anders zijn kan dan „eenigszins betrouwbaar", en dat, indien zij die hoedanigheid werkelijk bezit, reeds dan over deze kaart gesproken mag worden als over een knap stuk werk. Een oud Hollandsch spreekwoord zegt: „Haastige spoed is zelden goed". Veelal wordt door den niet-topograaf uit het oog verloren, dat opnemingen, of zij goed zijn of slecht, altijd geld kosten en de slechte, naar verhouding tot haar nut, het meest, doch dat goede opnemingen in de beteekenis van juist en volle dig van voorstelling bovendien vragentijd. H. J. K. Schuitenvoerder. Ilascbrifi. Hieronder volge een enkel woord ter beantwoording der voren staande artikelen van de Kapiteins v. Roon en Schuitenvoerder. Waar beide schrijvers ongeveer hetzelfde betoogen, vermeen ik mij kortheidshalve in hoofdzaak tot een der 2 artikelen (dat van den Kapitein v. R.) te kunnen bepalen. 375

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 109