Nagekomen Stuk. [Mrt. 1916. namen en sommige lijnen kunnen er af, doch wèl wensch ik, diè details, welke uit een tactisch oogpunt niet gemist kunnen worden en dat zijn schootsveldsbeperkingen en ernstige terreinhindernissen. Alvorens afscheid te nemen van den Kapitein v. R., zij erkend, dat mijn uitdrukking „reclame" beter achterwege ware gebleven, Rest nog een enkel woord, naar aanleiding van het artikel van den Kapitein S. Den Kapitein S. zal uit het vorenstaande gebleken zijn, dat er, naar mijne meening, wel degelijk redenen zijn om te veronderstellen, dat het Legerbelang momenteel beter gediend zou worden, als de niet-militaire overwegingen bij de opnamen geen recht van bestaan gehad zouden hebben. Zou de geachte Schrijver werkelijk meenen, dat als vóór 1914 der Regeering was duidelijk gemaakt, hoe de toestand van het militaire kaartenmateriaal van Java was en ferm was aangedrongen op het verleenen van medewerking tot verandering, dat dan de toestand in 1914 niet anders geweest zou zijn? Redenen tot dankbaarheid voor het huldigen der „ruime" taaks- opvattingen zijn m.i. voor het Leger allesbehalve aanwezig. Noch van dankbaarheid, dat de toestand nog zóó is, noch van schuld, dat de toestand zóó ongunstig is, behoeft veel sprake te zijn; waarop het aankomt, is de zaak met spoed in het richtige spoor te brengen en dien kant gaan we gelukkig thans, zij 't nog niet met volle kracht, uit. Tenslotte zij nog uitdrukkelijk gezegd, dat de medewerking en hulpvaardigheid van den Topographischen Dienst, waar het bevor dering van militaire belangen geldt, ongetwijfeld boven allen lof verheven is, en zulks, vermeen ik te kunnen zeggen, omdat uit den aard mijner betrekking ik herhaaldelijk naar aanleiding van mili taire belangen met dit Dienstvak in nauwe aanraking kwam. D. B. 379

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 113