Promotie Stilstand. [Maart 1915. Dit lijkt ons het meest gewichtige gevolg van dien maatregel, een gevolg, zoo ernstig, dat ter voorkoming hiervan wel bijzondere uit gaven gewettigd lijken. Als thans zonder meer de promotie een tijd wordt stopgezet, dan hebben we over 20 jaar nog in de hoogere rangen een hoogeren gemiddelden leeftijd dan thans, nu hij reeds te hoog is. De door den geachten inzender aanbevolen maatregelen komen ons voor niet in de eerste plaats in aanmerking te komen. Door overleg met de autoriteiten in het moederland lijkt het mo gelijk eene regeling te treffen, waardoor, zeker ten deele, aan de bezwaren van den thans heerschenden stilstand kan worden tegemoet gekomen. Men zou dan in de eerste plaats officieren, die zonder den oorlog ontslag zouden nemen of zouden hebben genomen, dit moeten verleenen onder oplegging van de verplichting als reser ve-officier, hetzij in Indië, hetzij in Nederland, ter beschikking te blijven. Voorts waren op beperkte schaal verloven toe te staan onder voorwaarde, dat het Nederlandsche Leger een gelijk aantal Indische officieren, die uiteraard gemiddeld jonger zullen zijn, terug laat gaan. Dergelijke voorstellen zijn, naar wij hebben hooren mom pelen, in overweging. Blijken deze middelen niet voldoende, dan ware te grijpen naar de zooveel kostbaarder remedie, door den inzender voorgestaan; vermoedelijk zal het hiertoe wel, zij het ook in beperkte mate, moeten komen, vooral nu er een achterstand van af 1 Augustus in te halen is. Het zij herhaald: deze uitgaven zijn in onze oogen gewettigd, niet door de particuliere belangen van de betrokkenen, hoe sneu het ook voor hen moet zijn persoonlijk nadeel van den oorlog te ondervinden, maar alleen door het werkelijk groote legerbelang, dat op het spel staat. Redactie. 339

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 119