De taak van den TopoorafisChen Dienst. [Mrt. 1916. Eine moderne Landesaufncihme-jedoch stets derartig durchgefiihrt, dass sie, soweit es der gewcihlte Massstab zuldsst, ein genaues Bild der Natur gibt—wird und muss allen möglichen Bediirfnissen entsprechen. Ein jeder Beruf muss im Stande sein auf Grund ihrer Elaborate alle seine kartographischen Bediirfnisse befriedigen zu können," aldus generaal O. Frank, de chef van het militair- geografische instituut te Weenen en diens uitspraak wordt met volle instemming overgenomen. Op de kaart van D. B. kan niet „jeder Beruf seine kartografischen Bediirfnisse befriedigen", wel kunnen de kaarten, die de Topogra fische Dienst wil en—om aan zijne bestemming volgens moderne begrippen te beantwoorden—moet maken, behoudens enkele verande ringen van redactioneelen aard, in alle opzichten dienen voor mili tair gebruik Generaal B. Schulze, de gewezen chef van de topografische afdee- ling van de Pruisische „Landesaufnahme", dus de dienaar van een bij uitstek militairen staat, zegt dienaangaande (2): „Das Richtige und Vollstandige wird auch militarisch jederzeit vollkommen brauch- bar sein und im allgemeinen 3) liegt deshalb kein Grund vor, die militarischen Riicksichten bei Hersteliung der Aufnahme besonders zu betonen." Dat het dubbel opnemen tot het verleden gaat behooren en het militaire karakter van den topografischen dienst, of hoe eene derge lijke instelling ook moge heeten, niet meer het al beheerschende is, wordt genoegzaam aangetoond door het feit, dat in verschillende staten een hooger lichaam zich er boven gesteld heeft, o.a. in Frankrijk de „Commission centrale des travaux géographiques," in Pruisen het „Zentral-Direktorium der Vermessungen", in Italië de „Consiglio superiore dei lavori geodetici", in Nederlandsch-lndië de „Permanente commissie voor de cen tralisatie van kaarteerings- en opnemingswerkzaamheden." 1) Wanneer D.B. binnenkort de nieuwe legenda onder de oogen krijgt, zal hij ongetwijfeld moeten toegeven, dat, wat de redactie der toekomstige kaarten betreft, met de militaire belangen behoorlijk is rekening gehouden. 2) Das militarische Aufnehmen. 3) Slaat op redactie van de kaart. 279

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 11