Bet uoorkomen Dan zonnesteek Dolgens artikelen in de 3apansche militaire pers. Het is teekenend voor de opvattingen in het Japansche leger, dat geen schrijver er op aandringt gedurende de zomerhitte den dienst en vooral de marschoefeningen eenigszins te beperken; integendeel, men is eenparig van oordeel, dat de soldaat tegen elke weersge steldheid bestand moet zijn en dat daarom ook marschoefeningen onder groote hitte een onmisbaar deel der opleiding vormen. Het wekt evenwel verwondering, dat er geen stem opgaat, die eene stelselmatige training door het geleidelijk verzwaren van de oefe ningen gedurende de groote hitte bepleit. In de practijk schijnt een stelselmatig gewennen van de manschap pen aan zware krachtsinspanning onder groote hitte weinig voor te komen; maar al te groot is het aantal overijverige korps-comman danten, die, zoodra de warmte intreedt hunne troepen aan ge- weldproeven blootstellen, waarvan de gevolgen niet uitblijven, n.l. een groot aantal uitvallers met vele en dikwijls ernstige gevallen van zonnesteek, soms met doodelijken afloop. Nu wordt de zaak in Japan moeilijker gemaakt, doordat de tem peratuur niet geleidelijk toeneemt, doch in de tweede ,helft van Juni vrijwel plotseling belangrijk stijgt. Bedraagt de gemiddelde tem peratuur te Tokyo in Maart 6.80 C. en in April 12.6° C., in Juli stijgt zij tot 23.8o en in Augustus tot 25.6a C. Hoewel dus niet zoo veel hooger dan in andere landen met een subtropisch klimaat, maakt de groote vochtigheid van den dampkring de warmte in die maanden veel onaangenamer. Hierbij komen dan nog de militaire kleeding en de levenswijze in de kazerne, welke beide belangrijk afwijken van hetgeen de meeste Japanners in hun gewone leven gewend'zijn. Het hoofddeksel van den Japanschen soldaat is bij uitstek ondoel matig. Het sluit n.l. nauw om het hoofd en is zoo laag van bol, dat deze op den schedel rust, zoodat de zonnestralen nagenoeg rechtstreeks op het hoofd inwerken. Bovendien zijn er geen openingen voor luchtverversching in aangebracht en worden het gelaat slechts voor een klein deel, het achterhoofd en den nek in het geheel 287 1. M. T. 1916. 19.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 19