Het voorkomen van zonnesteek volgens artikelen [Mrt. 1916, tegemoet worden gekomen. Gedurende den marsch moeten de jas en het hemd op de borst geopend worden en de kraag naar bene den geslagen; de mouwen van de jas zoo hoog mogelijk worden opgestroopt en de koppel losgemaakt, terwijl het aantrekken van de schoenen over de beenwindsels aanbevolen wordt. Marcheert men in de schaduw, dan moet de pet worden afgenomen. Wind bevordert in hooge mate de uitwaseming en afkoeling van het lichaam; daarom moet men in de marschcolonne de gelederen aan weerszijden van den weg laten marcheeren en de sectiën afstand laten nemen, zoodat de wind vrij kan doorstroomen. Proe ven hebben aangetoond, dat in eene marschcolonne met vieren de temperatuur tusschen de middelste twee gelederen 2 a 3° C. hooger was, dan aan de buitenzijde der colonne. Het spreekt van zelf, dat voor rusten zoo mogelijk een schaduw rijke plek gezocht moet worden, doch ook hierbij is het wenschelijk, dat de wind vrij kan doorwaaien. Doet men goed in de vroege och tenduren en in den namiddag na vier uur slechts korte rusten te houden, in de heete uren van den dag, tusschen 10 uur v.m. en 4 uur n.m., moet na elk uur marcheeren 15 a 20 minuten rust worden gegeven. De verdeeling en den duur der rusten moeten allen man schappen vooraf worden medegedeeld en men moet hun gedurende dien tijd ook werkelijk rust gunnen en niet lastig vallen met the orieën of besprekingen van oefeningen. Iedereen legt gedurende deze rusten wapens en leergoed af en trekt de jas uit of opent deze tenminste en zet de pet af. Zulks geschiedt ook gedurende de groote rust; heeft men gelegenheid om deze te houden bij eene rivier of een waterplas, waar de menschen kunnen baden, dan is zulks een groot voordeel. Deze voorzorgsmaatregelen geven den marcheerenden of rustenden troep een allesbehalve ordelijk uiterlijk, doch daartegen wordt zeer terecht opgemerkt, dat de ware marschdiscipline niet schuilt in uiterlijkheden en dat het behouden van de marschvaardigheid belang rijk genoeg is, om de zorg voor het uiterlijk voorkomen naar den achtergrond te verschuiven. Vooitdurende oplettendheid wordt geeischt van officieren en ka der, die daartoe aan den staart hunner afdeeling marcheeren. Ver toont een man verschijnselen van zonnesteek, n.l. een hoogroode 289 IN DE JAPANSCHE MILITAIRE PERS.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 21