Mrt, 1916.] Het voorkomen van zonnesteek volgens artikelen in de Japansche militaire pers. tot paarse gelaatskleur, schitterende oogen als van een koortslijder, onzekeren gang en lusteloosheid in het geven van antwoord, dan moet hij onmiddellijk het gelid verlaten en in de schaduw rusten, waarbij de uitrusting wordt afgelegd en de jas en het hemd geopend. Bij een ernstig geval ontkleedt men den lijder geheel en begiet hem zoo mogelijk met koud water, terwijl hem koelte moet worden toe gewuifd. Het streven moet zijn het lichaam van den lijder zoo spoe dig en zooveel mogelijk af te koelen. Vermoeidheid van den troep doet het aantal gevallen toenemen; het is dus noodzakelijk den troep den noodigen slaap te geven; is men den vorigen avond laat in het bivak aangekomen, waardoor de troep eerst op een vergevorderd uur tot rust kwam, dan is het geen voordeel den volgenden morgen weer vroeg af te marcheeren; al mogen gedurende de koele morgenuren geen gevallen van zon nesteek zich voordoen, zoodra de hitte begint, zullen bij den on voldoend uitgerusten troep de uitvallers tengevolge van die onge steldheid veelvuldig voorkomen. Op dezelfde wijze doen zich de gevolgen van onvoldoende voeding gevoelen; het gebruik van alcoholische dranken moet geheel worden verboden. Daar een andere voorname oorzaak van zonnesteek het groote verlies van vocht uit het lichaam is, moeten steeds maatregelen worden genomen om dit vochtverlies aan te vullen. Bij een langen inarsch moet men trachten per man 3 L. drinkwater te verschaffen voor het vullen van de veldflesschen. Kan men bij de rusten warme thee of warm water bekomen, dan is zulks beter dan koud, daar de warme drank beter den dorst lescht en overmatig drinken voor komt. Al is aanvulling van vocht in het lichaam noodig, te veel drinken is eveneens af te keuren. Bij de inspectie te Yamaguchi in 1914 werd van de 157 gevallen, voorgekomen op den eersten en derden dag, nagegaan, hoeveel de lijders hadden gedronken. Hieruit bleek, dat 9 personen 1 a 2 veldflesschen, 6 personen 3 a 4 veldfles schen, 25 personen 5 a 7 en 89 personen meer dan 7 veldflesschen hadden leeggedronken, terwijl van 28 het aantal niet bekend was l). A. 1) De inhoud van de Japansche veldflesch is 0.5415 L. 290

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 22