Mrt. 1916.] Het maken van eene scherfvrije Mitrailleur-stelling. grond (los, hard, vet), verticale gesteldheid van het terrein, waar de stelling moet worden gemaakt en mogelijk grondwater, en dus niet één uit het hoofd geleerd profiel klakkeloos mag worden toege past, geloof ik toch, dat voor niet al te abnormale gevallen de hier behandelde dekking dienst zal kunnen doen, omdat ook de voor de vervaardiging benoodigde tijd, VA uur, meestal wel beschikbaar zijn zal. Het hoofdbeginsel voor het relief van iedere dekking de hoogte boven het maaiveld zij zoo gering mogelijk (bestrekenheid eigen vuur, vermindering waarneming door vijand, vermindering van tref kans) zonder het overzicht over het voorterrein te schaden is zooveel doenlijk in overeenstemming gebracht met den hier bijzon deren eisch, dat bij zeer groote hitte de bezetting het langeren tijd in de dekking zal moeten uithouden. Zonder overdadig groote afmetingen te hebben, moet daarom de dekking zóó ruim zijn, dat de bediening niet gedwongen is in eene op den langen duur hoogst afmattende houding te verblijven. Het nadeel van een daardoor iets hooger", zichtbaarder relief (waar tegen maskers toe te passen) wordt toch ruimschoots vergoed door het groote voordeel van betere bewoonbaarheid. Daar vorm en afmetingen genoegzaam uit de teekening blijken, acht ik het alleen noodig op enkele afmetingen en afwerkingen te wijzen, die speciaal voor den mitrailleur gelden of een uitvloeisel zijn van het streven naar tijdsbesparing. Om tijd te besparen is zoo min mogelijk gebruik gemaakt van bamboe-stijlen. Het graven toch van goed sluitende gaten vordert veel tijd en handigheid, terwijl het kappen van bamboe, het schoonmaken en op maat brengen ook veel tijd en menschen in beslag neemt. (Een man heeft voor het uitkiezen, omkappen en schoonmaken van 4 flinke bamboes-petong één uur noodig.) Front-bamboe en achter-bamboe der slaapplaats rusten daarom respectievelijk op de frontophooging en het maaiveld (iets inge zonken z. n.), worden vastgehouden door piketten en voor wat de frontophooging betreft, voor het verzakken, gesteund door eenige stevige zoden. De bamboe aan de achterzijde der mitrailleuropstellingsplaats rust echter wél op korte, stevige bamboe-stutten, waardoor eene 292

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 24