Het maken van eeneScherfvrije Mitrailleur-Stellino. [Mrt, 1916. De ingezonken zitplaats van den schutter moet tegen regenwater door een stuk imitatieleder of een los stuk sesak afgedekt worden. Is de achtergrond van de opstellingsplaats bijzonder licht, zoo dat door de in één lijn liggende schietsleuf en open zitplaats van den schutter, van het aanvalsveld gezien een verraderlijke doorkijk zou ontstaan, dan moet dit euvel verholpen worden, door reeds genoemde afdekking of door het achter den schutter aanbrengen van eene aardophooging, welke dan tevens eene dekking vormt tegen event ueel terugvliegende springstukken der vijandelijke projectielen. De ingegraven zitplaats dient om in geval van nood, bij het ont ruimen van de stelling b.v., den mitrailleur, welke eerst in den lagen stand is gebracht, snel naar buiten te trekken. Op de plaats, waar de mitrailleur-stand gemaakt werd, waarnaar ik de schets samenstelde, was het onmogelijk bij No. 2 de gemeen schapsgang aan te leggen. Munitie-aanvoer had dus van links, binnendoor, plaats en onder vond geen enkel bezwaar, daar de hooge plaatsing van den mitrail leur boven den bodem der ingraving, eene gemakkelijke munitie- aanvoer onder den mitrailleur door toeliet. Rondom de zitplaats van No. 2 is ook zooveel ruimte, dat daar een lCtal munitiekistjes gereed gezet konden worden. Als toelichting moge dienen, dat de cijfers 1, 2 en 3 in de schets! gebruikt resp. de plaatsen aangeven van de stukscommandant, die vuurt; de reserve-comdt., die de patroonbanden inbrengt en verwijdert;, de ongegradueerde, die het mechanisme oliet en het oliereservoir bijvult. De beide overige manschappen van de bediening Nos. 4 en 5 zorgen voor munitie-aanvoer en aanvulling van den water- en olie voorraad. De door mij in woord en beeld gebrachte mitrailleur-stand is inge richt voor één stuk. Technisch zou er geen bezwaar zijn beide stukken van de sectie onder eene indekking te plaatsen. Er zouden zelfs voordeelen aan verbonden zijn. 't Technisch voordeel, dat één dekking voor 2 naast- elkaar staande mitrailleurs bij het vervaardigen minder tijd vordert dan twee afzonderlijke dekkingen, ieder voor een mitrailleur en 't tactische voordeel, dat bij vlak bij elkaar opgestelde stukken de vuurleiding gemakkelijker wordt. 295

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 27