Mrt. 1916] Fleet-in-being. England between them and, in all probablity, would have destroyed them. Russia and France could than have turned south and engaged the Mediterranean squadron certainly with chances of success. The world would have had a splendid illustration of the value of attack ing one's enemy in detail." De opkomst van de Duitsche vloot dwong in 1904 het zwaarte punt naar de Noordzee te verleggen, daarbij geleidelijk de bewaking van Aziatische belangen aan Japan over te laten en voor de Mid- dellandsche Zee te steunen op Frankrijk en mogelijk ook op Italië tegen Oostenrijk. De verbetering van het Kiel-kanaal (heropendJuli 1914!) verdub belde de waarde der Duitsche vloot en dwong Engeland zijn vloot- basis van Malta in 1913 te verp'aatsen naar Gibraltar. Ook al hebben we nu weinig gemerkt van een verkennend uitloo- pen van Duitsch kleiner materieel (hetgeen wel hoofdzakelijk toege schreven zal kunnen worden aan het voortdurend kruisen van Zep pelins boven de Noordzee, zooals de kustwachten op de waddenei landen die aanhoudend ten N. van ons land zagen voorbij trekken), wil dat dan zeggen; „that the German High Seas fleet is rendering no service to the Fatherland in the present war? Hardly that. Its mere existence in itself constitutes an indispensable service. 1 he outnumbered German fleet, even though it is hardly prepared to take effective action, is a real governing element in the protection of Germany. It keeps the British battleships eternally watchful in the North Sea." Hetgeen weer niet zeggen wil, dat de Duitsche bedreiging voldoen de is om transporten te beletten, dat de bestaande vloot is, wat Lord Torrington zou noemen: a fleet-in-being. Aannemende, dat we het er over eens zijn, dat Indië door een vloot verdedigd moet worden, dan volgt uit onze appreciatie van het fleet-in-being begrip niet, dat door een sterke of zwakke vloot we eerder in oorlog zouden moeten geraken. Wij behoeven bij het hand haven van ons standpunt van neutrale politiek niet te rekenen op een bondgenoot De eerste stap daartoe zou een verlaten van dat stand punt wezen. Te land doen we dat (in Europa dus) ook niet. Maar dat, welke de politieke toestand om ons heen ook zij, we voor meer 1) Practical Warfare, Britain's Control of the sea, by J. M. 0. 300

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 34