Mrt. 1916.] Fleet-in-being. Er zal allereerst een scherp onderscheid getrokken moeten worden tusschen de verdediging van Indië en de verdediging van Java. Berusten wij (d. i. het Nederlandsche volk voor zoo ver het de situatie begrijpt) in ons droevig lot om tot het laatste te besluiten, soedah dan maar. 2) Besluiten we tot het eerste, dan staan ons nog twee wegen open. De eerste volgend, kunnen we ons er toe bepalen, om voor een bepaalde som een hoeveelheid maritieme kracht te koopen. Een slappe methode, die geen „aansporing tot krachtsinspanning in zich sluit", en die altijd uitdraait op: Giving too little. De Luitenant ter zee le kl. Putman Cramer noemt dit een „redelijke" voorbereiding en vestigt er ten overvloede de aandacht op, dat de oorlog „onredelijk" is. De tweede methode is: het met alle krachtsinspanning naderen van een sterkte der strijdmacht, zooals die op militair technische gronden gewenscht is, en dus geen langzaam aanbouwen van een zwakke kracht in de meening, dat het handig antwoord van Lord Torrington daar een werkelijke sea power uit toovert. Dat er haast bij het werk is, om minstens tot een besluit te komen, Java of Indië, behoeft stellig geen betoog. Na dezen oorlog komt er geen „vrede", doch slechts een toestand van niet- oorlog, in welke periode de meest onverwachte politieke verhoudingen kunnen groeien uit de tegenwoordige. Dec. '15. F. Treffers, le Luitenant Inf. 2) De geachte inzender vergeet hier, dat, zelfs al wordt de verdediging uitsluitend aan de vloot toevertrouwd, deze toch niet heel of het grootste deel van Indië kan pogen te verdedigen tegen een serieuzen aanvaller; dat wordt ook in Marine kringen erkend, het allerlaatst in: „De verde diging door een Dreadnought eskader", blz. 384 e. v. van het Marineblad Dec. '15. De vloot, die wij ons met de uiterste inspanning van krachten kunnen aanschaffen, kan niet meer doen dan de heerschappij in de Java- Zee betwisten en met weinig kans op succes. Daarom werd betoogd, dat het misleidend is, wanneer de vloot-enthousiasten voor hun ideaal propaganda maken door er op te wijzen, dat een leger alleen Java, een vloot daarentegen heel of nagenoeg heel Indië kan verdedigen. Dit kan de vloot, die binnen onze middelen valt, evenmin als een leger. Red. 302

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 36