5et \7. FI. n. In Oostenrijk werd het eerst een Vrijwillig Automobielkorps opgericht; Duitschland, Nederland volgden dit voorbeeldFrankrijk daarentegen heeft geen V. A. K. in dien vorm gekend. Hier te lande werd een dergelijk instituut ongeveer drie jaren geleden in het leven geroepen. De betrekkelijke regeling werd opgesteld—en later gewijzigd—in overleg met de Java Motor Club. Het V. A. K. heeft nu al bij verschillende manoeuvres dienst ge daan, zoodat er herhaalde malen contact is geweest tusschen het officierskorps en de leden van het V. A. K. Dit contact moge in de meeste gevallen tot aangename persoon lijke betrekkingen over en weer hebben geleid, dat neemt niet weg, dat de waardeering voor het instituut van het V. A. K. aan geen van beide zijden is gestegen. De leden van het V. A. K. begrijpen niet, waarom zij mannen van ontwikkeling, die tijdelijk den officiersrang bekleeden gebe zigd worden voor eenvoudige chauffeursdiensten, die de eerste, de beste inlandsche chauffeur even goed, of nagenoeg even goed, kan verrichten. De beroepsofficier begrijpt niet, waarom die gentlemen- chauffeurs den officiersrang moeten bezitten, daarin nog een bui tengewoon snelle promotie maken (in eens le luitenant, na 4 jaar kapitein) en wat daggelden en reizen per spoor betreft, nog aanzien lijk worden voorgetrokken boven hunne ranggenooten van het le ger. Daarbij komt nog, dat aangezien de leden het van V. A. K. bij de Staven zijn ingedeeld, zij de stafkwartieren deelen, zoodat zij, wanneer er op de plaats van legering slechts weinig hotels zijn, plaatsen innemen, die anders voor den troepenofficier beschikbaar zouden zijn. Over en weer dus teleurstelling. Het komt daarom gewenscht voor eens na te gaan, of het Leger werkelijk behoefte heeft aan een V. A. K, in den tegenwoordigen vorm en of de bestaande Regeling wel in alle deelen gelukkig mag worden geacht. 303 1. M. T. 1916. 20.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 37