Mrt. 1916.] Het V. A. K. In oorlogstijd heeft het Leger behoefte aan velerlei soorten van personenauto's. Het is mij'niet bekend, of reeds in vredestijd met die behoefte aan verschillende soorten rekening is gehoudenwat het V. A. K. betreft, in elk geval niet. De Oorlogsorganisatiën leeren daaromtrent niets; dat zou wel licht ook moeilijk anders kunnen. Er zullen personenauto's noodig zijn bij de verschillende Slaven, voor verkenning en voor troepenvervoer. Bij een staf is in de eerste plaats behoefte aan een auto, waarin de bevelhebber zich kan verplaatsen zonder zich te vermoeien. Hij is een man van zekeren leeftijd, die eene zware verantwoordelijk heid draagt; hij dient zich niet onnoodig te vermoeien, dus zijne krachten te sparen. Nu weet iedereen, die weieens tochten per auto heeft gemaakt, dat deze in open wagens vermoeiend zijn, vooral voor degenen, die achterin zitten, zoo door het schokken als door den wind. Daarom moet de bevelhebber buiten 's vijands bereik hebben een zware wagen, waarin hij tegen den wind en regen goed beschut is, dus een landaulette of een limousine, het liefst eerstgenoemde soort. Aangezien deze wagens duur rijden wat benzine en banden betreft, dient men niet te kwistig te zijn met de indeeling daarvan, zoodat voor de overige achter het front noodige auto's open wagens de voorkeur verdienen, liefst met tusschenruit. t Wordt de zone, waarin vijandelijkheden verwacht kunnen worden, bereikt, of moeten secundaire wegen bereden worden, dan is de landaulette niet meer te gebruiken; de bevelhebber moet dan kunnen overgaan jn een wagen, waaraan geen glas zit en die goed klimt. Een tweede dergelijke wagen is noodig voor zijn staf en voor het bezoek aan de voorposten, aan gedetacheerde deelen enz. Voor verkenningen zijn, zoolang we niet over speciaal daarvoor reconstrueerde auto's beschikken, slechts geschikt wagens, die groo- te snelheid aan goed klimvermogen paren, die tevens gemakke lijk te wenden zijn, van zeer soliede constructie en met de benzine niet onder druk. 1) De Lancia van het Hoofdkwartier zal dan ook in oorlogstijd min der geschikt zijn voor den Commandant van het Veldleger. 304

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 38