Mrt. 1916.] Het V.A.K. zijn den officiersrang toe te kennen. „Anders krijgen we ze niet", zal men zeggen. „Hebben we ze in vredestijd dan zoo noodig?" luidt het antwoord. Op de wijze, waarop het V. A. K. thans bij manoeuvres wordt gebezigd, is n.m.m. slechts eene qualificatie toepasselijk: misbruik. Het is voor de leden geen aangenaam gevoel daar als luitenant of kapitein rond te loopen en eigenlijk slechts diensten te verrichten, die een inlandsch chauffeur even goed kan doen. En het is voor de militaire begrooting een dure aardigheid. Voor oefeningen komt inhuren veel goedkooper uit. Een 4 zits Pic. Pic. is te Buitenzorg te huur voor 40 ct per K.M., een 6 zits Daimler te Soerabaia voor 50 ct. Eerste klasse merken dus! Bij het V. A. K. zijn naast prachtige wagens ook allerlei Amerikanen en de militaire begrooting betaalt daarvoor, behalve 40 per ct. per K.M., nog f 10,— daggeld aan den eigenaar, f 2.— aan den hulpchauffeur, de jaariijksche auto-belasting, enz. Het Leger is daarom met het V. A. K. duurder uit, heeft niet de zekerheid goede, gemakkelijke wagens te krijgen, moet van de bij manoeuvres toch al beperkte logies-ruimte nog plaats afstaan aan de officieren-chauffeurs, hun bagage vervoeren enz. Voorts is het den beroepsofficier een bepaalde grief, dat de leden van het V. A. K. meer daggeld krijgen, phenomenaal snel promotie maken, steeds le klasse reizen. Die leden zijn niet allen Croesussen, die het buitengewoon goed gewend zijn, velen daarvan zijn gewone menschen als U en ik, die een auto voor hunne zaken of betrekking (soms gekocht met Gouvernements voorschot) bezitten en daarvan profiteeren om vrij te komen van de schutterij. Waarom officieren met 10 en meer jaren dienst, een auto-bezitter, die 4 jaar lid van het V. A. K. is, als hun meerdere in rang moeten erkennen, wordt niet begrepen. De eisch, dat het Hoofd van Gewestelijk Bestuur verklaart, dat de candidaatleden te goeder naam en faam bekend staan en dat zij geacht kunnen worden voor het lidmaatschap in aanmerking te komen, waarborgt niet, dat het V. A. K. alleen dergelijke „erstklassige Menschen" telt, dat zij zóó ver boven den gewonen officier verheven behoeven te worden, dat b.v., in hetzelfde hotel logeerende, een adjunct-inspecteur van den een of anderen dienst, 308

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 42