Mrt. 1916.] Het V.A.K. zooals wordt verteld, dat één lid in uniform voor zijne bioscooptent pleegt te staan. Ook dienen leden zich ervan te onthouden uniform en burgerkleeding te vermengen; ik zag weieens iemand van het V.A.K. in een wit toetoepje met zijn dienstpet op. Onder de verplichte uitrusting valt het op, dat veel te weinig reserve binnenbanden verlangd worden, n.l. bij oefeningen maar één. Noot 2) van Bijlage F. zal buitendien gewijzigd moeten worden, nu het stepneywiel geduchte mededingers heeft gekregen in reserve velgen en reserve-wiel. Voor auto's, die voor den vijand gebezigd zullen worden, moet trouwens de vlugste manier van bandenwis selen een vereischte zijn. De oorlogsuitrusting lijkt mij overdreven groot; een auto van het V.A.K. wordt niet alléén op Java losgela ten, maar behoort toch bij een troependeel, zoodat hulp niet al te ver af is. De Regeling voor het V.A.K. is gemaakt in een tijd toen het Le gerbestuur nog over weinig ervaring omtrent het gebruik van auto's beschikte, terwijl de als technisch adviseur optredende J.M.C. ver moedelijk geene volledige voorstelling had gekregen, van hetgeen van het V.A.K. verlangd zou worden. We zijn nu drie jaren verder; in het Leger is meer ondervinding opgedaan, de Generale Staf zal nu een duidelijker beeld hebben, hoe de auto's te bezigen; de Genie, waaronder thans alle legerauto's ressorteeren, is bevoegd om als technisch adviseur op te treden; de J.M.C., waarvan de Secretaris zelf lid van het V.A.K. is, zal de klachten van de leden van het V.A.K. wel hebben vernomen. Er is dus alle aanleiding om tot eene herziening over te gaan. Daartoe den stoot te geven is het doel van dit artikel. Het is niet geschreven uit gebruk aan waardeering voor de bereidwiligheid van de leden van het V.A K. hun persoon voor de defensie veil te hebben, maar om hen te verlossen uit de valsche positie van te worden gebruikt voor werk, waarvan zij zelf niet kunnen begrijpen, dat daarvoor menschen van hunne ontwik keling noodig zouden zijn. 310 MOTOBLOC.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 44