ra mi itlf jggg De 3apansche Keizermanoeunres in October 1915. fl. Algemeen karakter, leiding en scheidsrechters. De manoeuvres droegen hetzelfde karakter als in vorige jaren, d. w. z. beide partijen traden zuiver frontaal tegen elkander op, eenige pogingen tot omvatting van zuiver plaatselijke beteekenis daargelaten. Ook dit jaar was de door Japansche officieren zelve uitgevonden benaming „pompu enshu", d.i. pompnranoeuvre, van toepassing: beide partijen bewogen zich, evenals de zuigerstang van eene pomp, in dezelfde lijn en de leiding hield zorgvuldig rekening met de van te voren voor den Keizer en diens talrijk gevolg ge reed gemaakte standplaatsen. Men had zich zelfs niet de moeite gegeven om een optreden zuiver front tegen front onvermijdelijk te doen schijnen door sterke nevenafdeelingen te veronderstellen en beide partijen daardoor in hare bewegingen te beperken. Het gaat echter niet aan alles op rekening van de aanwezigheid des Keizers te stellen. Immers, de andere groote herfstoefeningen, waarbij Z. M. niet aanwezig is, dragen hetzelfde karakter als de Keizermanoeuvres. Het beurtelings doen aanvallen en verdedigen door elk van beide partijen kan ook een gevolg zijn van het streven om te voorkomen, dat eene partij zich als de verliezende gaat be schouwen. Echter moet het achterwege laten van alle bewegingen van operatieven aard eerder toegeschreven worden aan het streven om de onkosten beneden eene zekere grens te houden. Ook hecht men in het Japansche leger groote waarde aan de opleiding van den enkelen man en van de verschillende eenheden voor het gevecht; men verlangt van soldaten, onderofficieren en officieren in de eerste plaats, dat zij hunne taak als strijders en aanvoerders in den strijd door en door kennen en men is dus alkeerig van elke zucht tot „veldheertje spelen", waardoor de beoefening van de eigenlijke strijdtechniek in het gedrang zou kunnen komen. Oefeningen op de kaart en kaderoefeningen moeten de hoogere bevelhebbers bij de manoeuvres derhalve geven, wat de opleiding te kort komt; zij hebben dan ook op ruime schaal plaats. 311

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 45