Mrt. 1916] De Japansche Keizermanoeuvres in October 1915. 8ste divisie 934 tot 13 K.M. 37ste brigadek.M. 22 October 2de divisie2334 K.M. 7de divisie26 K.M. 8ste divisie: 4de brigade35 k.M. 16de brigade2534 K.M. 37ste brigade23 K.M. De 8ste divisie en de 37ste brigade begonnen den marsch te middernacht. 23 October. Geen marschen van eenige beteekenis. De bovenstaande getallen hebben alleen betrekking op de hoofd macht der genoemde eenheden; de afstanden van de legeringsplaat sen tot de verzamelplaats van het geheel zijn er niet onder begre pen. Het is duidelijk, dat de veiligheidsafdeelingen belangrijk meer hadden af te leggen. Voorts moeten de slechte toestand der wegen en het natte weder in aanmerking genomen worden. De troepen waren steeds volledig bepakt, behalve de voorste veiligheidsafdee lingen, die gewoonlijk den ransel achterlieten en in plaats daarvan de onontbeerlijke onderdeelen hunner uitrusting- munitie, noodration, pioniergereedschap—in een rol over den schouder op den rug droe gen. Voetwonden kwamen, zooals gewoonlijk, veel voor. Op de parade van 24 October vertoonden manschappen noch paar den teekenen van vermoeidheid. Bij alle gelegenheden bleken de troepen volkomen in de hand hunner aanvoerders te zijnhet verzamelen na een stormaanval, als wanneer beide partijen dikwijls geheel dooreengeraakt waren! geschiedde steeds met verwonderlijke vlugheid, zonder eenig ge schreeuw; ook de ontwikkeling tot het gevecht had bij alle wapens in volmaakte orde, zonder horten of stooten, plaats. CE. De paarden. De paarden der 3de brigadecavalerie maakten een beteren indruk dan die der regimenten divisiecavalerie, al zijn deze, over het geheel genomen, niet slecht. De paarden der veldartillerie waren, evenals vorige jaren, op zijn best middelmatig te noemen, terwijl die der bergartillerie niet krachtig genoeg schijnen om hunne zware lasten 314

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 48