De Japansche Keizermanoeuvres in October 1915. [Mrt. 1916. 315 in moeilijk berg- of sawahterrein zonder tijdverlies voor de infanterie te vervoeren. D. Bemapening. Over het berggeschut Meiji 41 zijn de Japanners nog niet goed te spreken. Het wordt te zwaar voor het beschikbare paardenma- teriaal genoemd en het stuk staat gedurende het vuur niet geheel stil. Omtrent de proeven met schilden aan mitrailleurs, welke gedurende de belegering van Tsingtao genomen werden, werd niets naders vernomen. Thans werden dergelijke schilden niet opgemerkt. Overigens valt niets bijzonders over de bewapening te vermelden. E. Kleeding en uitrusting. Zooals vroeger meermalen medegedeeld werd, is het veelvuldig voorkomen van voetwonden bij Japansche verlofsmilitairen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapens zijn, het gevolg'hiervan, dat de meesten hunner het dragen van Europeesch schoeisel ontwend zijn. Het is dan ook een zeer gewoon verschijnsel, dat zij zich van hunne model schoenen ontdoen om hun weg te vervolgen op het hier inheemsche schoeisel, n.l. waraji's zijnde stroosandalen, of tabi's, sokken van grof katoen, waarvan de zolen door leder, ge vlochten hennep of dergelijke materialen versterkt zijn. Hoewel eigenlijk niet tot de uitrusting behoorende, wordt dit soort schoei sel meermalen gebruikt in bijzondere gevallen. De tabi's hebben boven de waraji's het voordeel, dat zij den voet en de enkels bedekken en dus beschermen tegen doorngewassen, puntige steenen en in sectenbeten, zoodat afzonderlijke sokken niet noodig zijn; zij zijn ook veel duurzamer dan waraji's, waarvan allicht drie tot vier paar voor een langen dagmarsch noodig zijn. Beide hebben het voor deel, dat zij uitglijden en het ontstaan van voetwonden voorkomen. F. Tactiek. De handelingen der partijcommandanten. Zooals reeds onder A. uiteengezet is, kwamen thans, evenmin als vroeger, operatieve handelingen voor, hoewel de bewegingsvrij heid van beide legers niet beperkt werd door het veronderstellen

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 49