Mrt. 1916.] De Japansche Keizermanoeuvres in October 1915. enkel woord medegedeeld werd, gebruik gemaakt om zich van den vijand los te maken en den terugtocht te beginnen, en om tot de gevechtsformatie op te marcheeren met de bedoeling den aanval bij het aanbreken van den dag uit te voeren. De infanterie. De afgelegde afstanden waren over het algemeen niet bijzonder groot, zoodat de infanterie geen gelegenheid had hare marschvaar- digheid te bewijzen. Het veelvuldige gebruik en het afleggen van betrekkelijk groote afstanden in den looppas bewees echter ten volle, dat zij goed op adem gebracht was. Zoodra de voorste veiligheidsafdeelingen aanraking met den vijand verkregen hebben, gaan de afdeelingen, welke ter ondersteu ning aangewezen zijn, in den looppas vooruit en later geschiedt ook de ontwikkeling uit de marschcolonne in de gevechtsorde in den looppas. Dat geheele bataljons daartoe in den looppas naar voren marcheeren, is een gewoon verschijnsel en de orde en stipt heid, waarmede zulks geschiedt, zijn een treffend bewijs van de zorgvuldig voorbereiding in het garnizoen. Niet alleen wordt door dit veelvuldig toepassen van den looppas de ontwikkeling tot het gevecht bespoedigd, maar bovendien wordt daardoor den manschap pen ingeprent vooruit te snellen, zoodra aanraking met den vijand verkregen wordt, worden zij bezield met een krachtigen offensieven geest. De offensieve geest uit zich ook in het z.g. tegenattaqueeren, d.w.z. de verdediger wacht den laatsten aanloop van den aanvaller niet in zijne stelling af, doch gaat hem met de bajonet tegemoet. Het attaqueeren wordt stelselmatig ingestudeerd. Uitstekende mid delen, om den man te leeren den tegenstander onverschrokken te lijf te gaan, zijn verder de schermoefeningen, welke volgens de eischen der oorlogspraktijk gehouden worden en de oefeningen in het jujitsu, waarbij handigheid en vlugheid van meer belang zijn dan lichaamskracht. Vooral voor schroomvallige elementen, die anders niet veel in het handgemeen zouden presteeren, is deze stelselmatige opleiding van het grootste belang. Het is hier ook de plaats om een en ander mede te deelen om trent het verband tusschen de infanterie en de mitrailleurs. Als 320

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 54