Mrt. 1916.J De Japansche Keizermanoeuvres in October 1915. De patrouilles bewogen zich meermalen in de nabijheid der voor- hoedecavalerie, ver vóór de infanterie der voorhoede, zoodat de vereischte verkenningen beter dan vroeger geschieden konden. Echter rijst de vraag, of de bewapening van het personeel—alleen eene bajonet als die der infanterie en geen vuistwapen- in overeenstem ming is met dit ver voorwaarts gaan. Tot het uitvoeren der ver kenningen zal de artilleriepatrouille niet aan het gros der voorhoede- cavalerie mogen kleven, evenmin mag zij den cavaleriepatrouilles tot last zijn; eene bewapening als die der cavalerie te paard, n.l. met eene lange sabel en een vuistwapen, zou hare zelfstandigheid tegenover vijandelijke cavaleriepatrouilles belangrijk verhoogen. De genietroepen. De werkzaamheden der genietroepen bestonden in het slaan van bruggen en het opwerpen van veldversterkingen. Overigens waren zij als strijdende afdeeling bij de divisiereserves ingedeeld en namen zij als zoodanig een werkzaam aandeel aan het gevecht. Alsdan bleek duidelijk, dat ook aan hunne opleiding tot strijder meer dan voldoende zorg besteed was. De manschappen der genietroepen blijven dan ook drie jaar onder de wapens, die der infanterie twee. De verkeerstroepen (hieronder ook de vliegafdeelingen). Elke legertelefoonafdeeling beschikte over 135 K. M. geisoleerde draad. Het personeel der legertelefoonafdeelingen was afkomstig van het telegraafbataljon, daarentegen worden de divisietelefoon- afdeelingen samengesteld uit manschappen van de korpsen der di visie, die in hun tweede dienstjaar tot telefonist opgeleid zijn. Wederom bleek, dat de telefoondienst in het Japansche leger in orde is; het materieel is licht en handig en de verbindingen worden vlug gelegd en verwijderd. Bij elke partij was eene afdeeling van vier vliegtuigen ingedeeld. Van deze acht vliegtuigen vlogen er vier van het militaire vlieg kamp te Tokorozawa naar Aomori en Hirosaki, waar zij zich melden moesten. Het weder was regenachtig en winderig, soms stormachtig, het over te vliegen terrein heuvelachtig, op vele plaatsen begroeid met hoog opgaand hout en doorsneden door rivieren. Hieronder volgt een overzicht van den tocht Tokorozawa naar Aomori. 322

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 56