De Japansche Keizermanoeuvres in October 1915. [Mrt. 1916. Datum Afstand Gemiddelde tijd 9 October 10 October 11 October Wegens slecht weder 178 K.M. 163 K.M. 170 K.M. 133 K.M. 2 uur niet gevlogen 2 uur 30 m. 2 uur 30 m. 2 uur 30 m. 12 October Den 9den was een vliegtuig wegens defect aan den motor tot eene noodlanding genoodzaakt, zoodat het eerst den volgenden dag liet eindpunt van de eerste etappe (133 KM.) bereikte. Een uur na aankomst te Amori vlogen twee vliegtuigen naar Hirosaki om zich bij den commandant van het Zuider-leger aldaar te melden. De 38 K.M. tusschen Aomori en Hirosaki werden-in minder dan een uur afgelegd. Bij wijze van proef waren de vliegers voorzien van lichtkogels en bommen. Door middel van een lichtkogel onldekfe een hunner in den nacht van 22 op 23 October, dat de genietroepen der tegen partij bezig waren eene brug te slaan, waarop hij onmiddellijk een paar bommen liet vallen. Omtrent der lichtkogel kan gemeld worden, dat hij eenigen tijd na het verlaten van het vliegtuig een helder wit licht verspreidt en zich langzaam naar beneden beweegt. Naar men ons mededeelde, waren geen bijzondere inrichtingen tot het laten vallen van projectielen aanwezig het zou uit de hand geschieden. Het is duidelijk, dat een en ander nog in een stadium van proefneming verkeert. Gedurende de manoeuvres werden twee vliegtuigen wegens de fect aan den motor tot eene landing genoodzaakt. Beide werden bij de landing zwaar beschadigd, de inzittenden bleven ongedeerd, doch van de toeschouwers werden een kind gedood en eene vrouw zwaar gewond. Het is mogelijk, dat nog meerdere ongevallen zijn voorgekomen: bij de parade op 24 October verscheen niebegen- starnde het prachtige weder geen enkel vliegtuig en van een terug vliegen naar het vliegkamp, zooals aanvankelijk de bedoeling was, werd niets vernomen. A.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 57