SIB li ffl De laak Dan den Topografie ij) schen Dienst. Here flnlicritiek. „What is it that confers the noblest delight? What is that which swells a man's breast with pride above that which any other experience can bring to him DiscoveryTo know that you are walking where no others have walked; that you are beholding, what human eye has not seen before; that you are breathing a virgin atmos phere." Mark Twain. Innocents abroad. In een beschaafden staat behoort de topografische kaart den grond slag te vormen voor de bebouwing van den bodem, den mijnbouw, de grensregeling, de belastingverdeeling, de ontwikkeling van de nijverheid en den handel, kortom van elke levensuiting van zijn bewoners in vredestijd; niet minder behoort zij gegevens te ver schaffen voor de verdediging van het land in oorlogstijd. De geschiedenis van het ontstaan der kaarten vertoont in alle groote rijken ongeveer dezelfde ontwikkeling. Het werk werd be gonnen door particuliere personenhun krachten en middelen schoten echter weldra te kort om den eenmaal opgezetten arbeid te voltooien en zoo ziet men dien op het einde der 17e en in het begin der 18e eeuw overgaan op de Academies van Wetenschappen, tot na den zevenjarigen oorlog (1756-1763) het zuiver militair belang op den voorgrond trad en daarmede de periode der stafkaarten begon. Als model voor de eerste topografische kaart op streng weten- schappelijken grondslag, diende de Fransche „Carte de l'Observatoire" of „Carte de l'Académie" op 1 86.400, waarvan het vaderschap toe komt aan Lodewijk XV, die het verlangen te kennen gaf, eene kaart van geheel Frankrijk te bezitten vervaardigd op eene schaal, groot genoeg om alle topografische details te bevatten. Zij werd bewerkt onder leiding van Cassini de Thury, de kosten werden 273 ka

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 5