Maart 1915.] De Groote Oorlog. Voor het Fransche leger begon de mobilisatie op den 2en Augustus, dus een dag later dan in Duitschland. Teneinde in de dagen, die aan het uitbreken van den oorlog voorafgingen, alle mogelijke grensconflicten te voorkomen, had de regeering bepaald, dat alle troepen zich 10 K.M. van de Duitsche grens verwijderd zouden houden. Toen echter de vijandelijkheden uitbraken, maakte men zich zoo snel mogelijk meester van de Vogezenpassen. In de eerste weken van Augustus hadden dan ook op de grenzen een reeks gevechten plaats, die, hoewel vooral in de Fransche pers erg opgeblazen, niet veel meer dan voorposten gevechten genoemd kunnen worden. Den 7<=n bezetten de Franschen Altkirch en den volgenden dag Mülhausen, waar zij den I0en weer uit werden gedreven. Den 17^ bereikten zij de op schets IV aan gegeven lijn. Intusschen waren ook afdeelingen Franschen in België opgetreden. Eene cavalerie-divisie, behoorende tot het leger van den Hertog van Wurtemberg, werd den 15en door Franschen bij Dinant geslagen en trok zich op Rochefort terug. Het Engelsche leger begon den T™ Augustus op het Vasteland te debarkeeren, doch behoefde nog geruimen tijd voordat het zijn plaats naast de Franschen kon innemen. Tot zoover de gebeurtenissen vóór den 17en Augustus. Op dien dag (zie schets V) vingen de 7 noordelijkste Duitsche legerkorpsen de beweging in westelijke richting aan, daarbij 4 korpsen in 1e linie en 3 in 2^ linie. Landweertroepen losten de bezetting van Luik af. 18 Augustus. De legers ten W. van de Maas bereiken met den R. vleugel Diest, met den L. vleugel Jodoigne. X, XR en G. bereiken de Maas bij Hoey en Andenne, XII, XIIR, XIX en XIX R rukken op in de richting van Dinant en Givet. 19 Augustus. Het III R en het IX R korps ontwikkelen zich ten W. van Aerschot tegen de Belgen in de fortenlinie van Antwerpen en voeren gevechten met de Belgische achterhoede. Onderdekking van deze korpsen zetten de overige den marsch in W. richting voort. De beweging wordt gesluierd door 3 cavalerie-divisiën. Daartegen over staan slechts één Fransche (5e)* en één Belgische cavalerie divisie. De van uit Charleroi in de richting van Antwerpen ophel- 280

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 60