De Groote Oorlog. [Maart 1915. derende Fransche cavalerie wordt echter bij Perwez (ten N. van Namen) uit elkaar geslagen. De Frarschen hadden betrekkelijk weinig troepen aan de Noord-grens geconcentreerd. De Engelschen komen eerst den 20en en 21en ten W. van Charleroi en dan nog slechts onvolledig aan. Dit alles is oorzaak, dat de schijnbaar voor de Duitschers gevaarlijke flankmarsch langs het Fransche noorder front geheel ongehinderd kon plaats hebben. Ten Z. O. van Metz heeft een algemeen offensief van de Fran- schen plaats, waarbij zij de lijn bereiken aangegeven op schets IV. Ook Mülhausen wordt door hen hernomen. 20 Augustus. De marsch der Duitsche troepen door en om Brus sel heeft plaats (IV door Brussel, II langs de N. buitenwijken over Laeken). Sterke cavalerieafdeelingen bezetten Aalst. Het IX, III, G, XR en X korps komen naast elkaar met de hoofden ongeveer in de lijn Z. W. van Brussel tot Z. W. van Andenne. Ten Z. O. van Metz nemen thans de Duitschers het offen sief, daarbij de grootste kracht ontwikkelende bij Morange en Dieuze. 21 Augustus. De troepen vóór Antwerpen worden door de 4e land weer-divisie versterkt. De korpsen ten W. van de Maas bereiken de lijn Z. W. van Ni- nove-Hal—Z.W. van Andenne. Een deel van het IV R korps wordt in Brussel gelegd. Tamines aan de Sambre zou reeds door het XR korps (om 5 uur n.m.) zijn bezet. XII en XIX gevolgd door XII R en XIX R komen in de lijn Sovet- Wanlin; een deel van het XII korps (vermoedelijk cavalerie) rukt 's avonds 9 uur Dinant binnen. Het leger van den Kroonprins ontwikkelt zich tegenover Long- wy en vangt de beschieting van deze geheel verouderde vesting aan. De gevechten ten Z. O. van Metz leiden tot een nederlaag voor de Franschen. Sedert den len mobilisatie-dag zijn thans 3 weken verloo- pen. Een nauwer contact van het Duitsche met het Fr. leger is nog slechts verkregen ten Z.O. van Metz. 22 Augustus. De legers van Von Kluck en Von Bülow bereiken de volgende lijn: 281

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 61