Mrt. 1916.] Onderzoek naar de mogelijkheid tot het ver krijgen VAN EEN WAARBORG VOOR DE UITBETALING VAN de Pensioenen der Landsdienaren. op de begrooting voor 1915 daarvoor uitgetrokken som van 4,5 millioen. Het wordt daarom de hoogste tijd geacht, dat orde wordt gesteld op het beheer der pensioenen en eene administratie wordt ingevoerd voor de zooeven bedoelde bedragen ook van de ten behoeve van de andere landsdienaren toe te kennen jaarpremies. M. a. w. er behoort te worden overgegaan tot de oprichting van een pensioenfonds of van meerdere pensioenfondsen voor de ver schillende categorien van landsdienaren, waarin jaarlijks worden gestort de wetenschappelijk berekende bedragen, welke noodig zullen zijn voor de uitbetaling der pensioenen aan de gewezen landsdienaren, vermeerderd met de daarop vallende onkosten en verdere uitgaven. Daarmede zal dan in de eerste plaats het belang van het Gouvernement worden gediend, dat zich thans met de pensioenen op een sterk hellend vlak beweegt, terwijl door de oprichting van een pensioenfonds ook de door de landsdienaren verlangde waarborg voor de uitbetaling der pensioenen kan worden verkregen. Bedoeld wordt een fonds, dat een geheel zelfstandig bestaan voert met een eigen vermogen en rechtspersoonlijkheid, onder een eigen bestuur. Aan dat bestuur moet de bevoegdheid toekomen om aan de belanghebbenden, die 's lands dienst hebben verlaten de hun toekomende pensioenen toe te kennen en het bedrag daarvan vast te stellen, en wanneer de belanghebbenden met de beslissing van het bestuur niet tevreden zijn, of het fonds in gebreke blijft om een toegekend pensioen uit te betalen, moet de zaak voor den rechter worden gebracht. De uitbetaling geschiedt dan door het fonds of de fondsen, welke daarvoor in de eerste plaats ontvangen de kortingen op de trak tementen van de ambtenaren voor hun pensioen en verder hetgeen de staat daaraan volgens de wiskundige berekeningen moet toe voegen uit hoofde van de toekomstige pensionneering zijner dienaren, dus voor de Europeesche burgerlijke landsdienaren 2 °/o 10 °/o van de traktementen. Het fonds moet dus voor die stortingen krijgen een schuldvor dering op den Staat, welke desnoods voor den rechter geldend 332

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 66