Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. [Mrt. 1916. meer nauwkeurig de omstandigheden, waaronder een aantal oorlogs schepen werden en konden worden getorpedeerd. Na de vermelding, wat de onderzeeërs hebben kunnen doen en waardoor zij hebben getoond een nieuw geweldig wapen in den zee oorlog te zijn, wordt opgesomd, wat deze booten niet hebben kun nen uoen of beletten. S. komt daardoor tot de conclusie, dat de poging der Duitsche marine om de scheepvaart op de Engelsche havens stop te zetten volkomen fiasco heeft geleden. Op grond van de lessen uit dezen oorlog meent S. dan ook te kunnen verklaren, dat de theorieën van Sir Percy Scott absoluut fout zijn. S. ontkent dan ook ten stelligste, dat in de toekomst de onder zeeër het eenig noodige zou zijn. Aannemende, dat eenig rijk alleen dit soort booten bouwde, zou men, als gevolg van de maat regelen door de tegenpartij genomen, al spoedig kleinere, daarna grootere kruisers aanschaffen en binnen kort tijdsverloop toch weer tot de tegenwoordige samenstelling eener oorlogsvloot zijn terug gekeerd. In de scheepstypen zal dus, volgens S., geen verandering komen, mogelijk wel in de getalverhouding. Na deze algemeene beschouwingen behandelt S. de waarde van de onderzeeboot voor kleine naties, b.v. Nederland (c.q. Indië). De samenstelling der Indische vloot, zoo meent S., zal ingericht kunnen zijn als die van de groote mogendheden, indien een eventueele oorlog een of meer van die mogendheden aan onze zijde brengt. En als dat niet het geval is? Dan in de eerste plaats onderzeeërs en snelloopende kruisers en als er geld is ook nog zeer snelle slagkruisers. (jedachtig aan het gezegde „comptez avant tout sur vous-même" lijkt mij de vraag, wat we moeten doen, niet lastig. Ook het volgend artikel behandelt de beteekenis van onderzeeërs. Het artikel is onderteekend O. en draagt tot titel: „Dreadnought „of onderzeeër? Beschouwd in verband met den nieuwen vlootaan- „bouw voor onze Marine." S. begint te vermelden, hoe door de lezing van den toenmaligen kapitein t z Rambonet in de vergadering der Marine-vereeniging (1911 '12) de vrede werd geteekend tusschen de voorstanders eener torpedovloot en de voorstanders der artillerievloot. Thans is die strijdvraag, gehuld in een nieuw kleed, weer terug gekeerd Dreadnought-vloot of Onderzeeër-vloot is thans de leuze. Voor Nederland, zoo meent S, is de keus niet moeilijk, daar zal men de onderzee-vloot kiezen. 343

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 77