Mrt. 1916.] Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. En voor Indië? Daar, zoo lezen we, moet eerst worden nagegaan, tegen welken vijand we onze vloot noodig hebben en of we daarbij alleen zullen staan, of wel op de hulp van derden kunnen rekenen. Ook hier dus weer dezelfde vraag als in het voorgaande artikel. S. behandelt nu op uitvoerige wijze de twee gevallen n.l. „bond- genooten" en „op eigen beenen". We moeten volstaan met te verwijzen naar deze beschouwing en zullen de conclusiën, waartoe S. door zijn studie is gekomen, verkort weergeven. Deze luiden: Ie. Over de defensie ter zee van het moederland is weinig ver schil van meening. Voor Ned.-Indië moeten de politieke verhou dingen in de naaste toekomst de basis onzer maritieme defensie zijn. 2e. Die verhoudingen wijzen naar Japan als meest waarschijnlijken tegenstander, naar Amerika als waarschijniijken bondgenoot. 3e Bij zekerheid, of nagenoeg zekerheid, dat Amerika onze bond genoot is, moet onze vloot passen in de Amerikaansche vloot- °r4enlHebben wij een eskader slagschepen of slagkruisers, dan zal daardoor een twijfelende houding der Vereemgde Staten kunnen worden beinvloed, maar interventie heeft alleen dan groote kans van slagen, als zij spoedig komt. A 5e en 6e. Zonder bondgenooten zal een slagkruiser-eskader, hoewel beter dan een eskader slagschepen, het binnen korter of langer tijd afleggen tegen de Japansche overmacht. Een krachtige en goed gedisloceerde onderzee-vloot heeft dan meer kans den strijd tot een gelukkig einde te brengen. Ziedaar de hoofdpunten van schrijvers conclusiën. We herhalen nogmaals „comptez avant tout sur vous-meme en dan zullen anderen ons misschien te hulp komen, tenminste als hun belangen dat meebrengen. Voorts bevat deze aflevering nog de volgende artikelen: De geneeskundige localiteit aan boord van onze toekomstige oorlogsschepen" door C. M. Beukers, off. v. gez. Ie kl. „Nog iets over een vrijwillige militie' door O. J. Kmphorst; ",De spelen der inlanders" door R. P. Mede wordt nog een beschrijving van de nieuw aan te bouwen Nederlandsche kruisers gegeven. Toegelicht door een teekening vinden we daarin een gedetailleerde opgave van de inrichting, be wapening, bemanning enz. dezer schepen. Onder „Uit de Pers" treffen we o.a. aan een artikel uit de Nieuwe Soerabaja Courant van 22 en 23 Juli 1915. Het is geschreven door denzelfden schrijver, van wiens hand het tweede der door ons vermelde artikelen afkomstig is. N. 344

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 78