Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Mrt. 1916. acht dit terecht niet zonder gevaar (Intusschen is reeds wijziging gekomen in de censuur, gelijk we reeds eerder mededeelden, -ij-). Ten slotte vermelden we eenige gegevens over de grijs-groene kleeding voor het Zwitsersche leger en een rubriek „La bibliogra phic de la guerre," waarin o.m. ook het boek „J'accuse" waardeerend wordt besproken. Een zeer belangwekkend artikel staat in het Juli nummer. „Les règlements militaires francais a l'épreuve de la guerre". De schrijver behandelt „La conduite des grandes unités", dat er niet bijzonder goed afkomt. Vooreerst de 1, welke aangeeft.dat bij optreden op meerdere fronten het gouvernement den voornaam- sten tegenstander aanwijst en de verdeeling der krachten regelt, welke krachten geheel ter beschikking komen van de betrokken bevelhebbers. Toen het Fransche gouvernement die wilde toe passen, in verband met optreden in de Dardanellen, stuitte zulks (terecht o.i —ij—) op zóó heftigen tegenstand van de zijde van Joffre, dat slechts een geringe macht gezonden kon worden, waar mede het laatste gedeelte van bedoelde 1 volgens schrijver is veroordeeld. De schrijver vindt, dat het gouvernement steeds verandering in de verdeeling der strijdkrachten moet kunnen aanbrengen. „Le gouvernement doit pouvoir intervenir, paree que, a tout instant, la situation générale, intérieure ou extérieure, peut se mo difier. II faut tenir compte de l'état des esprits dans la nation et des dispositions de l'étranger. Les rapports des diplomates, ceux des préfets, peuvent et doivent exercer une action qui sé répercute forcément sur la conduite des opérations militaires We kunnen dit niet met den schrijver eens zijn. -ij-. Vervolgens bestrijdt hij 2: „Les opérations militaires visent l'anéantissement des forces or- ganisées de l'ennemi", van welk principe echter op neven-operatie- tooneelen kan worden afgeweken. Zal ieder militair het over de onbetwistbare juistheid in een oorlog in Europa van dezen strategischen regel eens zijn, de stellingoorlog doet daaraan geen tittel of jota af; niet alzoo de schrijver, de redactie is hem veel te positief en hij vermeent dat deze regel (van Clausewitz, zegt hij, edoch ze is van alle tijden -ij-) zijn tijd gehad heeft, omdat ook andere factoren het doel: „de over winning" kunnen doen bereiken (munitiegebrek, gebrek aan levensmid delen). Alsof dat laatste iets afdoet aan de juistheid van den regel, dat in het algemeen de militaire operaties de vernietiging van de vij andelijke strijdkrachten moeten bcoogen. We schrijven „in het algemeen", omdat zulks niet altijd het geval behoeft te zijn; indien een staat b.v, de verovering van java beoogt 347

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 81