Mrt. 1916,] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. en de politieke toestand is en blijft hem gunstig, dan zal hij er wellicht naar streven eerst een zoo groot mogelijk deel van het eiland in bezit te nemen om pas daarna onder voor hem thans veel gunstigere,—voor ons veel ongunstigere omstandigheden den regel te gaan toepassen, doch dit is dan slechts uitstel, geen afstel, —ij—. «Conduite," waarin wordt gezegd; „a rechercher une decision dans le plus bref délai possible" heeft evenmin als 2 practische toepassing kunnen vinden, 't geen toch, dunkt ons, nog geen reden is om dezen voor den veldoorlog geldenden regel nu direct van onwaarde te verklaren, nu de stellingoorlog in de plaats van den veldoorlog getreden is. —ij—. De schrijver bespreekt aan de hand van dezen regel, die nood zakelijk geacht werd in verband met de groote sterkte der legers en de verstoring van het sociaal en economisch leven, de vraag, of het aanhouden van dergelijke groote sterkten in een oorlog als deze wel gewenscht is, of niet veel beter het meer dan benoodigde aan de maatschappij ware terug te geven. O.i. niet, omdat zij dan zouden ontbreken, indien op een gunstig moment, de eene partij de andere uit de stelling weet te jagen; die kans moge klein zijn doch bestaat zonder twijfel nog altijd. Volgt nu eene behandeling van de offensieve §§4—8, die mede geen genade in schrijvers oogen vinden; wegens plaatsgebrek zul len we dit gedeelte niet verder résumeeren echter nog een enkel woord over §9. »Une fois la victoire obtenue, on la compléte, on la rend définitive par „une poursuite sans trève ni merci, exploitant toutes les énergies jusqu a leurs dernières limites et aboutissant a Panéantissement de Parmee adverse." De schrijver zegt dienaangaande: Wat is hiervan geworden? Doch is het principe daarom minder juist? Neen toch, had men het principe toegepast (c.q. kunnen toepassen), was er dan van een stellingoorlog sprake geweest? De schrijver van het artikel, dat nog vervolgd wordt, is o.i. ten onrechte geheel onder den ban geraakt van den stellingoorlog; gelijk heeft hij, wanneer hij zegt, dat deze niet voldoende voorzien was, doch te vermeenen, dat deze soort van 'oorlog in stede van den veld oorlog van nu af aan den regel voor alle tijden zal vormen, dat heb ben intusschen de operaties in Rusland en Servië reeds uitgewezen onjuist te zijn. -ij- De Portugeesche kroniek houdt zich o.m. bezig met de weinig waardige houding van dat land, dat zijn kanonnen ter beschikking van Engeland stelt en de Portugeesche gezanten te Berlijn en te Weenen, alsmede de Duitsche en Oostenrijkschegezahten te Lissabon Iaat verblijven. 348

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 82