m Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Mrt. 1916. Uit de rubriek „La bibliographie de la guerre" bevelen we ter lezing aan het résumé over het boekje „En Campagne". U. S. Magazine (Dec.). Vooreerst het gebruikelijke opstel: „The Navy and the War" zijnde in hoofdzaak een verslag van de gebeurtenissen ter zee over October en November. Besproken worden verder de nota van Amerika aan Engeland van 5 November, waarin de Britsche Regeering beschuldigd wordt van overschrijding van het volkenrecht. De V. S., zegt de schrijver, hebben weinig reden tot beklag; de uitvoer is gestegen met 300 °/0 en de vermeerdering in geldswaarde daarvan over 5 maanden van 1915, vergeleken met dezelfde periode in 1914, bedraagt 145.650.0C0 dollars. Verder heeft de schrijver het over het optreden van Churchill in verband met de marine en over het bestaan van depots voor de Duitsche onderzeeërs in de Middellandsche Zee op Grieksch gebied. „We may not desire to force Greek neutrality, but from a naval point of view a neutral Greece is quite as dangerous as an enemy, as in the latter case all probable bases of supply could be seized". En verder over het nemen van maatregelen om het land der Hellenen onder appel te houden (represailles, vreedzame blokkade). De daarna volgende „War notes" bevatten niet veel bijzonders, alleen vermelden we een verklaring van Griekenlands houding. Een interessant artikel is het vervolg van „War and Gouvernment", dat zich intusschen weinig voor resumtie leent. De schrijver is ernstig voorstander van militie-invoering en is slecht te spreken over de weinig waardige transactie van het Gouvernement met de „Labourparty" om soldaten te krijgen zoogenaamd zonder dwang), zonder conscriptie in te voeren, hetgeen de Labourparty zou kunnen mishagen. Typisch Engelsch is het volgende zinnetje betreffende de expedi tionary force: „If it had not been for these men then the first great onslaught of the German hordes had been successful, and „la ville lumicre" would have fallen in the first few weeks of the conflict." 't Is sterk. Vervolgens komt een uit Japansche bron geput artikel over de operatiën tegen Tsjing Tao, voorzien van eenige schetsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 83