Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Mrt. 1916. Onder „Italien" een karakterschets van Cadorna. Ten slotte onder „Allgemeines" een resumé van een artikel van Ruhne in de „Vossische" over munitie-aanvulling bij de Artillerie, waaruit we vermelden, dat de Fransche batterij per stuk in de batterij beschikt over 312 schoten (N.l batterij 304), verder in het Armeekorpspark (Munitiecolonne) over 189 en in het Armeepark over 200 schoten. Totaal 701 (N. Indië 608). Schweizerische Mil. BI. (Aug.). In de Artilleristische Briefe worden de volgende principes be treffende tactiek onderwijs verdedigd. I. Möglichste Stabilitat des Unterrichts in der Person und in der Methode. II. Peinlich genaue Auswahl der Lehrer ohne Ansehen der Per son und Rücksichtnahme auf persönliche Liebhabereien, einzig und allein unter dem Regime, dass wirklich nur der Beste gut genug. III. Lehrfreiheit in der Stoffbehandlung.aberEingrenzung des Stoffes. In het 2de gedeelte van den brief bepleit de schrijver de nood zakelijkheid van één voorschrift voor het gevecht voor alle wapens, waarbij ook het gevechtsvoorschrift van Percin besproken wordt. In de voorschriften der verschillende wapens moet alleen behan deld worden de techniek der tactiek en zij moeten daarbij op het gevechtsvoorschrift (G.H.) gebaseerd zijn. De schrijver waarschuwt intusschen tegen de neiging om van zulk een gevechtsvoorschrift een taktisch handboek te maken. „Eine solche Schöpfung offizieller Schreibkunst und Stilistik müsste die gesamte, so hoch eingeschatzte Lehrfreiheit in zwingende Fesseln schlagen und den gesamten taktischen Unterricht zur oden Schablone machen. Also gerade das, was wir nicht wollen, und das, was bekampft und ausgemerzt werden soil". We vermelden verder het artikel „Ober die Vorbereitung des Schiessens und das Schiessen aus befestigten Feldstellungen" waarin in verband met den Stellingoorlog aangegeven wordt de wijze, waarop veldartillerie, die in den Stellingoorlog meer in den geest van vestingartillerie op moet treden, zich een schietkaart kan ver schaffen door op een kaart grafische lijnen aan te brengen n.l. van punten met a. dezelfde zijdelingsche richting, met b. gelijke schoots- hoeken, met c. gelijken terreinhoek. Bovendien worden de doode ruimten in het terrein op de kaart gearceerd. Schetsen en korte beschrijving lichten een en ander toe, terwijl ten slotte een schietvoorbeeld gegeven wordt. 351 I. M. T. 1916. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 85