Mrt. I916.J De taak van den Ïopografischen Dienst. omschreven in den Regeeringsalmanak een officieel orgaan^n.I. Ie. de opneming van de eilanden van den Nederlandsch-Indischen Archipel, 2e. het drukken en verveelvuldigen der kaarten naar de uitkomsten dier opneming en ook naar van e'ders verkregen gegevens. We noemden het standpunt van D.B. gevaarlijk. Recensent weet vermoedelijk niet, hoe er bijna elk jaar voor gevochten moet worden om den Topografischen Dienst de hoogst noodige middelen te be zorgen, juist ómdat hij een onderdeel van het Leger is en daardoor ook de dupe wordt van de ongunstige ontvangst, die de oorlogs- begrooting in de Staten-Generaal schier doorloopend ten deel valt hetgeen ongetwijfeld nog erger zal worden bij het steeds in sterkte toenemen der sociaal-democratische fractie. In de memorie van toelichtingen op de Indische begrooting voor 1914 deelde de Mi nister van Koloniën al bij voorbaat mede, dat de kosten voor den Topografischen Dienst niet uitsluitend ais militaire uitgaven beschouwd moeten worden en dat worden zij tegenwoordig ook niet. Op de laatste begrooting werd van de aangevraagde 1,5 milióen, niet min der dan 1,4 milioen opgegeven als zijnde bestemd voor civiele doeleinden; zou het dan van geen verregaande plichtsverzaking we zouden bijna zeggen onbetrouwbaarheid - getuigen, indien de Topografische Dienst in de eerste plaats Legerbelangen ging dienen? En vooral zou zulks het geval zijn, indien de werkwijze werd ge volgd, die D.B. wil voorschrijven en die ons zou terugvoeren naar den tijd, toen om eene geliefkoosde uitdrukking van den kolonel Enthoven te gebruiken— eene kampong werd geteekend in de richting, waar een haan kraaide. Kaarten, waarop men zonder tijdverlies den weg kan vinden en bevelen kan geven, die in het terrein slechts geringe wijziging 1) Zie Jaargang 1916 Eerste gedeelte, Grondgebied en bevolking, inrichting van liet bestuur van- Nederlandsch-lndië, bldz. 567. 2) De kosten van de „Topographische Karte des Königreiches Sachsen", die haar ontstaan te danken heeft aan het levendig verlangen van den industrieelen staat naar eene topografische kaart, waarop de geologische toestand duidelijk wordt voorgesteld, en die toch ook de gegevens moet leveren voor de militaire kaart, worden gedragen door het Ministerie van Financiën. 276

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 8