Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Mrt. 1916. Een vergelijkende proef is gehouden tusschen een dik-eneen dunwandige G. K., de laatste uiteraard met grooter aantal vulkogels. De Fransche dunwandige springgranaat met groote lading wordt in Amerika veroordeeld, intusschen schijnt de oorlogspraktijk hier mede niet accoord te gaan, ten minste medegedeeld wordt, dat de Fransche batterij-commandanten zelfs geen andere projeciielsoorf willen hebben. Men vindt verder in het artikel een en ander over een Ameri- kaanschen proef-afstandsmeter, over dito richt- en waarnemings instrumenten, zaklantaarns, paardentuig, over een observatieladder voor veldartillerie en over het indeelen van mitrailleurs bij veld- en bergartillerie. Wederom bavat de aflevering 2 artikelen over kruit en springstof fen (beide vervolg artikelen), verder het slot van het artikel „Wert und Wesen finanzieller Kriegsbereitschaft" waarin thans de finan- tieële toestand van Japan sinds 1890 wordt nagegaan. Vervolgens een artikel over „Die deutsche Kriegsrohstoffabteilung" waarover vroeger reeds iets werd medegedeeld in het „Overzicht." Onder „Kleinere Mitteilungen blz. 448" iets over een automobiele veldwasscherij (Oostenrijk), over detacheering van verminkte Duit- sche officieren bij Staatsfabrieken, over het optreden van artillerie in den Tripolis-veidtocht en over een Belgische gepantserde-auto- m )biel-afdeeling. Als naar gewoonte uiterst lezenswaard is een artikel van Kom „Die grosse Siegesbedingungen", voor resumptie leent het zich niet, waarom we met het overnem n van enkele zinnen volstaan. „Die göttliche Seite der Kriegführung ist die Kühnheit, die für möglich und erreichbaar halt, was der Zaghafte und Furchtsame für unmöglich erklart. Das Genie steekt seine Ziele weit über das Masz hinaus, das die Mittelmaszigkeit für das auszerste halt." „Ein Mann der Kühlen Ueberlegung, baute er (Moltke) seine Ent- schlüsse auf der nüchternen Wertung der Tatsachen auf; war er aber mit sich ins reine gekommen, so saumte er nicht, dem klaren Ge- danken die kühne ïat folgen zu lassen. Denn Kühnheit ist ihm die erste aller Tugenden gewesen. „Vorsicht ist mithin bei allem Wagen geboten; indessen steht diese Vorsicht nieht im Gegensatz zum Wagen, sondern sie liegt vielmehr daarin, alle möglichen Mittel bereitzustellen, die den Erfolg herbeizuzwingen vermogen, keins zu versaumen." „Uebrigens wird ein kühner Entschlusz oftmals unerwartet durch das Glück begünstigt, das aber bei naherer Prüfung kriegsgeschicht- licuer Ereignisse keineswegs die gewichtige Rolle spielt, die ihrri allgemein zugeschriëben wird". 351

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 91