De taak van den Topografischen Dienst. [Mrt. 1916. behoeven te ondergaan, waarbij het weinig op het verband aankomt, maar wel op volledige vermelding van details—(kleine) inzinkingen en verheffingen, alsmede begroeiïng -kunnen misschien aan mi litaire eischen voldoen, maar er zijn nog andere eischen, die in het algemeen belang gesteld moeten worden, en—daaraan voldoet de kaart van D. B. zeer zeker niet. Het bezit van goede topografische kaarten leidt tot vermindering van uitgaven in alle bestuursaangelegenheden, waarvoor eene juiste kennis van het terrein eene hoofdvoorwaarde is; zonder nauw keurige metingen, zonder topografische kaarten zal men in elk voorkomend geval, opnieuw moeten beginnen met meten en daaraan telkens aanzienlijke sommen ten koste moeten leggen Wat spoorwegaanleg (toch ook een militair belang) belreft, voert het ontbreken van juiste kaarten op groote schaal zeer groote bezwaren met zich mede en bij het ontwerpen van lijnen in het gebergte, tast de spoorwegingenieur vrij wel in het duister. Indien veertig jaren geleden reeds goede topografische kaarten van de Padangsche Boven- en Benedenlanden hadden bestaan, de aanzienlijke bedragen ten koste gelegd aan uitgebreide onder zoekingen voor eene spoorbaan van de Ombilienkolenvelden naar de kust, hadden bespaard kunnen blijven en het is zelfs aan te nemen, dat het bestaan der rijke kolenlagen eerder bekend zou zijn geweest en derhalve een ruime bron van inkomsten (ook een militair belang) eerder geexploiteerd had kunnen worden. Had men bij het uitzetten der richting van de Preangerlijn ge bruik kunnen maken van de resultaten der topografische opneming, waarschijnlijk zou het tracé hier en daar anders gekozen zijn. Het moeilijke (en daarom de militaire belangen schadende) en zeer kostbaar te exploiteeren baanvak Tjipatat-Tagogapoe—Padalarang b.v., was ongetwijfeld nimmer aangelegd en van den beginne af zou de richting zijn ingeslagen, die op grond „van te verwachten mindere exploitatiekosten, nog altijd ernstig bestudeerd wordt. Hoeveel zware gedeelten in de gewone wegen zouden niet be staan, indien men tijdig over goede kaarten had kunnen beschik ken, hoeveel had bespaard kunnen worden op den aanleg van i) It is the truesi economy to push forward the survey of a country at the earliest possible moment. A. R, HINKS, Maps and Survey,

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 9