SM M its sus Bet maken uan eene scherfnrije mitrailleur-stelling. (Met schets.) Bij eene onlangs door mij bijgewoonde tactische oefening kwam de vraag te pas, in hoeveel tijd mitrailleursin staat waren zich eene scherfvrije dekking te maken. Daar nu in de gevallen, waarin de verdediger nog tijd te zijner beschikking heeft om zijne stelling te versterken, de mitrailleurs in de eerste plaats niet mogen verzuimen 0111 hunne opstelling scherfvrij te maken, dacht ik het belangrijk genoeg dat maken van een mitrailleurstand in een opstel te behandelen. Buitenstaanders krijgen daarin een kijkje op de eischen van inrich ting en de vervaardiging door de beschikbare werkkrachten met het voorhanden, bij den man gedragen en het groote pioniergereedschap. Per stuk (mitrailleur) kunnen aan kader en manschappen hoog stens aan het werk gezet worden: 12 man, tw. de 5 bedienings manschappen (hierbij zijn 2 man kader), 6 geleiders (waarvan 4 van het gevechfsechelon, 1 res. geleider, 1 geleider munitie-kar gevechtstrein), en bij het eene stuk de hoornblazer van de sectie. Buiten beschouwing zijn hier gelaten dereservebedieningsmanschap- pen, daar hun aantal per sectie niet nauwkeurig is vastgesteld. Aan klein pioniergereedschap zijn b/d. man aanwezig: patjols pik 2 kapmessen 2 bijlen 2 kettingzagen 1 (per sie handzaag 1 Aan groot pioniergereedschap worden bij den gevechtstrein medegevoerd schoppen 2 kapmessen 2 5 per sie (grasmessen) 2 Hoewel voor eene mitrailleurdekking natuurlijk ook de vaste regel geldt, dat bij de keuze van het profiel rekening moet gehouden wor den met de factoren: beschikbaren tijd, aard van den te bewerken 291 II

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 23