de Pracfijk. Een Koninkrijk noor een Boed! Hoewel het niet valt te ontkennen, dat wij door vele en herhaalde uniformwijzigingen eindelijk in het bezit zijn geraakt van een prac- tisch tevens sierlijk tenue, zoo blijven er op dat gebied nog steeds eenige desirata. Reeds werden in het I. M. T. door verschillende inzenders de noodige voorstellen gedaan, doch zooals te begrijpen, bleef de oppositie tegen eene uniformverandering niet uit en terecht. Waar dergelijke veranderingen steeds ten laste komen van het bescheiden officiersbudget, zijn dergelijke wijzigingen al heel weinig welkom. Toch zijn wij, wat kleeding betreft, nog niet waar we zijn moeten en wel voornamelijk wat betreft het hoofddeksel. Waar wij hier vertoeven in een tropisch klimaat, moet het wel verwondering baren, dat wij hier uitgerust zijn geworden met een pet, zuiver naar een Nederlandsch model. Mag zulk een hoofd deksel in een subtropisch klimaat practisch zijn, hier te lande is daar wel wat tegen te zeggen. Wie wel eens in de noodzakelijk heid verkeerd heeft, met de pet op, het Indisch zonnetje te moeten trotseeren, zal wel willen toegeven, dat dit eene allesbehalve aangename beweging is en het zijn zeker meer dan afgunstige blikken, die een dergelijke patient werpt naar mas oppas politie, die onder bescherming van een zonnehoed, zijn zwaren dienst ver richt of naar Amat den ijsventer, die niettegenstaande zijn kille vracht, toch de urgentie heeft ingezien onder een wijdvertakte tjaping (kogelvormige bamboehoed) zijn lokken te bergen. De plaatselijke adjudanten te Priok en te Oleh-leh, de officieren van de week, die in afwachting van het tijdstip van rapport zich loopen te verheugen in een 80-graads koeltje, de officier van piket, die tegen 3 uur n. m. zijn woning uitstapt, al deze slachtoffers weten hoe een pet niet tegen ons zonnetje beschermend werkt. Onze buren in de Straits hebben de noodzakelijkheid van een tropenhoofddeksel ingezien en rusten zoowel officieren als man schappen uit met een zonnehoed. Niet dat ik hier de wederin voering van onze ter ziele zijnde helmhoed alias brandemmer wensch te bepleiten, die alles behalve practisch en sierlijk kon genoemd worden, doch er zijn m. i. betere modellen te vinden, die aan het beoogde doel beantwoorden. Het Leger des Heils is ons op dat punt verre vooruit. 337

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 71