Ouerzicht uan eenige Buiienicmdsche Tijdschriften. iPi Mitteilungen A. u. G. (Juli). Het artikel „Über einseitige Abweichungen des Sprengpunktes, Unstimmigkeiten und deren Behebung" wordt in de aflevering ver volgd. Onder „Notizen" vindt men een kort artikeltje over artillerie munitie-verbruik in den huidigen oorlog. Hoewel nog geen definitieve conclusies getrokken mogen worden, vermeent een Portugeesch artilleristisch tijdschrift, dat men moet rekenen op een verbruik per stuk van 400 schoten per gevechtsdag. Verder een entrefilet over een uit lijn- en wonderolie samen gestelde elastische stof, welke ook voor radbanden benut zou kunnen worden. Onder „Engeland" een mededeeling over motortractie voor veld stukken, waarbij het ook mogelijk zou zijn, de stukken zijwaarts van de wegen voort te bewegen. Dit laatste is o. i. voor motorbatterijen een noodzakelijke eisch, die in ons moeilijk zijterrein niet gemakkelijk te vervullen is en in elk geval zeer bijzonder geconstrueerde tractors vereischt. Onder „Frankreich" een opstel over „Schwere üeschütze" met eenige gegevens o.a. van een 28 c.M. mortier (projectielgewicht 275 KG, Vo 320 M., maximum dracht 8.300 M„ vuursnelheid 2 a 3 schoten per minuut) en van een 10.5 c.M. kanon (projectielgewicht 16 KG., Vo 615 M., maximum dracht 11.450 M., vuursnel heid 10 a 12 schoten per minuut). Verder een mededeeling over met een Turpinit" gevulde'granaat. Onder „Russland" eenige gegevens over mitrailleurs. Revue mil. suisse (Juni en Juli). Deze afleveringen bevatten vooreerst een uitgebreid artikel over de Zwitsersche neutraliteit en de plichten, die daaruit voor de Zwit- sersche burgers voortvloeien. De schrijver is van meening, dat de inwoners van een democratische republiek in de huidige moeilijke omstandigheden zich naar buiten geheel één met de Regeering moeten toonen en waar deze Regeering door hen zelve gekozen de neutraliteit huldigt, ook de bewoners de neutraliteit behooren te betrachten. Vooral in Fransch-Zwitserland schijnt dit erg veel te wenschen over te laten en in Zwitserland is zulks te schadelijker, omdat bij de heterogene samenstelling der natie daardoor in 345

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 79