PI p| sils Tactische Oefening op de kaart. SB 4de 5erie. Oplossing Oefening No. 2. Te 1.30 n.m. heeft de Inf. spits den driesprong Bawen bereikt en zal dus op dat oogenblik de Voortroep juist T. 608.2 tusschen pl. 22 en 23 zijn gepasseerd, als de Voorhoede Cdt., die bij den Voortroep marcheert, het bevel van den A. B. ontvangt. Het bericht, dat het vijandelijk Det. de K. Toentang heeft overschreden is reeds 1 y2 uur oud; aangezien omtrent den vijand geen nadere berichten zijn binnengekomen, ligt het voor de hand, dat deze na het over schrijden van genoemde rivier den marsch niet verder heeft voort gezet. Dat hij zich weer dadelijk op den rechteroever van de K. Toentang zou hebben teruggetrokken, komt weinig waarschijnlijk voor, zoodat dan slechts de mogelijkheid overblijft, dat hij tusschen de kampongs Toentang en Bawen de N. I. troepen afwacht. Mocht deze onderstelling juist blijken, dan zal vermoedelijk de door den vijand gekozen weerstandslijn ongeveer het volgende beloop hebben: Kg. Balekambang-Kg. Gentong-le „L" van Larangan Lor. Evenwel is ook de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het rechter deel der stelling verder is teruggetrokken tot achter de K. Gentong. en de daarlangs gelegen sawahstrook. Hiermede is nog niet gezegd, dat een der hier genoemde lijnen inderdaad over hare geheele lengte zou zijn bezet en is het ook mogelijk, dat de vijand zich tot de bezetting van de meest belangrijke punten heeft moeten beperken. In dat geval zal deze er in de eerste plaats naar streven den ver harden weg Bawen-Toentang af te sluiten en onzen troepen het verblijf op den G. Rawan te beletten. Hoezeer in het algemeen aan de vervulling van eene opdracht eene verkenning zal dienen vooraf te gaan, zal de Voorhoede Cdt. zich in het onderhavige geval toch zeer moeten beperken bij het treffen van maatregelen om tneer nauwkeurige gegevens omtrent den vijand te verkrijgen, en wel om de volgende redenen: le. Door het bedekte terrein wordt de verkenning ten zeerste bemoeilijkt; 2e. Er moet naar gestreefd worden den marsch van de eigen Hoofdmacht zoo min mogelijk te vertragen; 3e. Er kan hier wel wat worden gewaagd, daar bij een mogelijken tegenslag de A. B. in de gelegenheid is, onmiddellijk in te grijpen en 364

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 98